Najważniejszą wartością jest ludzkie życie. W obronie własnego życia ludzie są w stanie robić rzeczy, o których na co dzień nawet nie chcieliby słyszeć. Strach jest najsilniejszą ludzką emocją, która wyzwala w nas niesamowite możliwości. Jakie ma to odniesienie do pieniędzy? W którym momencie strach może nas zmusić do ich zdobywania? 

Data dodania: 2013-12-11

Wyświetleń: 1568

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co jesteś w stanie zrobić dla pieniędzy? Co blokuje twoje finansowe możliwości?

Teoretycznie do życia nie potrzebujemy pieniędzy. Nie są one same w sobie do niczego potrzebne. To rzeczy, które możemy za nie kupić, wymuszają chęć ich zarabiania. W czasach, gdy nie było pieniędzy, ludzie wymieniali się dobrami pomiędzy sobą, dzięki czemu wszyscy mogli zaspokajać swoje potrzeby. Wzajemna wymiana była podstawą funkcjonowania społeczeństwa. Żaden człowiek nie był w stanie poradzić sobie samodzielnie. To były początki handlu, choć nikt wtedy o tym nie wiedział.

Potrzeba to brak czegoś, co powoduje, że podejmujemy działania, aby to zaspokoić. Jak silna musi być potrzeba, aby zmusić nas do zarabiania pieniędzy? Najbardziej znana hierarchia potrzeb została opracowana przez Abrahama Maslowa. Według niej najważniejsze są potrzeby fizjologiczne. Kolejne to potrzeba bezpieczeństwa, miłości i przynależności, szacunku i uznania oraz samorealizacji.

Realizacja potrzeb fizjologicznych jest obowiązkowa. Wszyscy musimy jeść, mieć się w co ubrać, mieć dach nad głową. Wiadoma sprawa, że do realizacji tego wszystkiego są potrzebne pieniądze. Każda kolejna potrzeba również wymaga inwestycji, ale nie jest już niezbędna do życia. Co sprawia, że jedni ludzie żyją zaspokajając tylko potrzeby fizjologiczne, a inni nie potrafią żyć bez zaspokajania kolejnych, nawet tych na samej górze?

Okazuje się, że ludzie najlepiej sobie radzą i potrafią zarabiać pieniądze mając nóż na gardle. Nic tak nie pobudza kreatywności i chęci działania, jak właśnie brak gotówki. W takich sytuacjach okazuje się, że znajdujemy możliwości, których wcześniej nie widzieliśmy. Co należy zrobić, aby taką chęć działania pobudzić w sobie do zaspokajania kolejnych potrzeb? Po kolei przez wszystkie pragnienia docieramy na samą górę piramidy, gdzie znajduje się potrzeba samorealizacji. Dlaczego tak mało od siebie wymagamy i udajemy, że nam dobrze w życiu?

Odpowiedzią jest zwyczajne lenistwo i zadowalanie się tym, co mamy. W głębi duszy każdy z nas marzy o bogactwie i dużych pieniądzach, a na zewnątrz mówi, że mu dobrze i nie potrzebuje więcej. Takie myślenie od razu przekreśla nam drogę do bogactwa. Wstydzimy się tego, że chcemy więcej i zamykamy się na otaczające nas możliwości. Wszyscy wokół mówią, że to nie dla nas, że nie jeden już próbował. Z tego powodu mnóstwo ludzi siedzi zamkniętych za murami, które postawili własnymi rękami. Boją się wyjść do świata, pokazać swoje marzenia i pragnienia.

Do realizacji kolejnych potrzeb potrzebne są pieniądze. Nie mając ich, realizujemy tylko te niezbędne do życia. Życie jest nudne i męczące, codziennie takie samo. Żadnych zainteresowań, żadnych pasji.

Jak będzie w życiu pasja, będą wyznaczone cele, to pieniądze zaczną się pojawiać. Chęć realizacji pasji i robienia tego, co kochamy, będzie taka sama jak głód. Te pieniądze będą musiały się znajdować. Człowiek głodny długo nie przeżyje. Człowiek, który nie może robić tego, co kocha – również. To możliwość robienia tego, co uwielbiamy, sprawia, że życie staje się fascynujące. Człowiek głodny, niemający pieniędzy idzie na polowanie. Człowiek głodny przygody i realizacji swoich marzeń wie, ze musi mieć pieniądze i idzie je zdobywać.

Kilka lat temu coś takiego przydarzyło się w moim życiu. Podczas rodzinnych wczasów w Chorwacji bardzo spodobało mi się nurkowanie. Pływałem wtedy na powierzchni wody i podziwiałem podwodny świat. Ograniczony ilością powietrza w płucach nie mogłem zobaczyć, co dzieje się głębiej. Po powrocie do domu zacząłem szukać rozwiązań, aby móc nurkować głębiej. Dowiedziałem się wtedy o możliwości nurkowania z całym sprzętem. W kolejnym roku podczas wakacji ukończyłem kurs nurkowania, zacząłem kompletować własny sprzęt i jeździć po świecie ciesząc się swoją pasją i nową przygodą w życiu.

Po kilku miesiącach takiej zabawy zaczęło do mnie coraz bardziej docierać, że nurkowanie nie jest tanie i aby dalej żyć w ten sposób i korzystać z uroków tego wspaniałego sportu, muszę mieć więcej pieniędzy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W międzyczasie miały miejsce zmiany w zakładzie pracy, gdzie wtedy pracowałem i dostałem sporą podwyżkę pensji, dzięki której spokojnie mogłem kontynuować swoją ekscytującą przygodę. To nie był zbieg okoliczności. Zmiany w pracy pewnie i tak by się odbyły, ale moja podwyżka wymagała ode mnie dużej motywacji do robienia rzeczy, których do tej pory nie robiłem. Gdybym nie potrzebował tych pieniędzy, to dziś myślę, że nawet bym o się o nie tak nie starał.

Ludzie, którzy nie mają nic do zrobienia w życiu, nie zarabiają pieniędzy. Jeśli ich nie potrzebujesz, nigdy nie będziesz ich miał. Jeśli popołudnia i weekendy spędzasz przed telewizorem, to znaczy, że nie potrzebujesz pieniędzy. Jeśli tak będzie wyglądało Twoje życie, nigdy nie będziesz ich miał.

Zdecyduj, jak chcesz żyć. Ilość twoich pieniędzy jest proporcjonalna do tego, ile ich potrzebujesz. Jeśli wystarcza ci tylko na życie i twierdzisz, że jest dobrze, nigdy nie będzie lepiej. Jak znajdziesz w życiu pasje i cele, które wymagają pieniędzy do realizacji, w Twoim życiu zaczną dziać się dziwne rzeczy. Dziwne zbiegi okoliczności spowodują, że zaczniesz przyciągać pieniądze.

Nic w życiu nie dzieje się bez powodu ani przez przypadek. Wszystko jest sumą wcześniejszych naszych decyzji i ich rezultatów. Jeśli zaczniesz zarabiać więcej, to sam do tego doprowadziłeś odpowiednim zapotrzebowaniem na pieniądze i pozytywnym sposobem myślenia. Jeśli miałeś takie przypadki w życiu, napisz o tym w komentarzach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena