Hotelowe łazienki zwykle są dość kosztowne, a ich eksploatacja stanowi widoczne obciążenie budżetu obiektu. Nie znaczy to jednak, że należy ograniczać komfort gości. Poniżej kilka recept na optymalizację wydatków związanych z hotelowymi łazienkami.

Data dodania: 2013-11-19

Wyświetleń: 1332

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim możesz oczywiście ograniczyć ilość łazienek. To redukuje koszty instalacyjne, ale niestety powoduje także spadek standardu obiektu, albo przynajmniej jego części. Oczywiście nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie łazienka w każdym pokoju, jednak umiejętność dobrania właściwej liczby stanowisk toaletowych i łazienkowych jest trudna. Zresztą to, co udaje się obliczyć na papierze, nie zawsze udaje się powtórzyć w warunkach rzeczywistych.

Zamiast zmniejszać ilość łazienek, można wykorzystać moduły łazienkowe. To tak naprawdę łazienka w kawałkach, którą można zamontować na miejscu w dowolnym momencie - w czasie budowy budynku lub później. Moduły łazienkowe są szybkie w montażu, ponieważ podłącza się je już tylko do instalacji pionowych, a także nie trzeba męczyć się z instalacją wszystkich elementów, bo po złożeniu wszystkich fragmentów „układanki” łazienka jest gotowa do użytku. W zależności od technologii i standardu, moduły łazienkowe można dopasować do dowolnej klasy pokoju, a zawsze jest to rozwiązanie tańsze niż budowa łazienki od zera.

Zielone technologie pomagają zmniejszać koszt eksploatacji łazienki. Energooszczędne suszarki do rąk albo zastąpienie ich papierowymi ręczniakami w łazienkach szczególnie ruchliwych to posunięcie ratujące całkiem spore pieniądze. Właściwy dozownik do mydła to również pokaźne oszczędności (nie tylko w mydle, ale także w czasie potrzebnym na utrzymanie toalety w czystości). Odpowiednia technologia oświetlenia i eksploatacyjne technologie instalacji wodnej i ściekowej (fotokomórki, „małe” przyciski spłuczek, wykorzystywanie „szarej” wody) mogą zmniejszać koszty eksploatacyjne o kilkadziesiąt procent. Problem polega na tym, że zwykle wdrożenia oszczędnych technologii nie należą do najtańszych.

Ostatni, ale wcale nie mniej ważny aspekt oszczędności- świadomość. Jeśli dasz swoim gościom możliwość wyboru pomiędzy nowoczesną i efektywną technologią a starą i nieskuteczną, na pewno będą wybierali tę pierwszą. Powodować może nimi nawet zwykła ciekawość - w tym momencie naprawdę to bez znaczenia - każda metoda, która pozwala na oszczędzanie bez ograniczania komfortu gości hotelowych, jest metodą dobrą i polecaną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena