Każdy obiekt budowlany, bez względu na jego wielkość i usytuowanie, narażony jest na negatywne działanie wody. Pojawienie się zawilgoceń nie tylko obniża komfort mieszkania, ale i jest szkodliwe dla zdrowia. Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Data dodania: 2013-11-17

Wyświetleń: 1249

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny powstawania wilgoci

Wilgoć może dostawać się do budynku z różnych powodów. Może to być woda z gruntu, woda opadowa oraz rozbryzgowa, warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie wykonanie izolacji w miejscach cokołowych. Istotnym problemem bywa także nieodpowiednie odprowadzanie wód opadowych czy pojawienie się zawilgoceń po różnego typu zalaniach, nie tylko powodziowych, ale również przez wody opadowe czy wodociągowe. Jednym z najczęściej występujących powodów zawilgoceń jest napór wilgoci gruntowej na fundament. W tym wypadku podczas hydroizolacji wykonuje się barierę odgradzającą zewnętrzną strefę mokrą od bryły fundamentu.

Jak pozbyć się wilgoci

Metody usuwania wilgoci można podzielić na dwie grupy: naturalne i sztuczne. Te pierwsze polegają na odkopywaniu fundamentów, które sukcesywnie wytrącają wilgoć, a kiedy ława fundamentu osiągnie już poziom niskiej wilgotności, zabezpieczeniu jej metodą izolacji pionowej. Metody sztuczne opierają się zaś na odtworzeniu izolacji poziomej, czyli przerwaniu przemieszczania się wilgoci w górę. Osuszanie odbywa się najczęściej przy pomocy iniekcji oraz metod mechanicznych, nazywanychi metodami inwazyjnymi. Istnieją również metody nieinwazyjne, takie jak osuszanie budynku gorącym powietrzem, technikami kondensacyjnymi czy mikrofalowymi. Metody nieinwazyjne działają podobnie jak osuszanie naturalne - mur schnie dzięki podniesieniu temperatury wewnątrz pomieszczenia, zapewniając jednocześnie odpowiednią wentylację. Proces osuszania budynku w zależności od wybranej metody może potrwać od kilku do kilkunastu tygodni.

Zabezpieczanie fundamentów

Przed wykonaniem izolacji należy odpowiednio się do tego przygotować i ocenić stan ścian fundamentowych, stopień zawilgocenia budynku oraz warunki gruntowo - wodne. Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed szkodliwym działaniem wody powinno się wykonać na etapie budowy lub przebudowy domu. Polega ono na wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej, a w przypadku usuwania wilgoci, również osuszania ścian. Izolację poziomą wykonuje się na wierzchu ław fundamentowych, drugą pod stropem piwnic. Izolacja pozioma powinna być ściśle związana z izolacją pionową ścian fundamentów i izolacją podposadzkową w piwnicy. Izolacja pozioma zapobiega podciąganiu wilgoci przez mury, zaś pionowa naporowi wilgoci. Trzeba pamiętać, że w miejscach, gdzie poziom wód gruntowych znajduje się nad poziomem posadowienia ław fundamentowych przed przystąpieniem do prac związanych z izolacją poziomą konieczne jest wykonanie drenażu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena