Bardzo często nie potrafimy akceptować nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli są to rzeczy w dosłownym tego słowa znaczeniu. W końcu ciuchy nazywamy też rzeczami. W czym rzecz? Ano w tym, że pewne rzeczy akceptujemy po czasie lub kiedy stają wreszcie hitami, co często dzieje się znienacka - tak, jak to było z kurtkami, które przynajmniej powinniśmy dobrze kojarzyć.

Data dodania: 2013-11-13

Wyświetleń: 1530

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kurtki, które okazały się hitem

Pilotówka

To kurtka, która w naszym kraju, ale nie tylko naszym, zrobiła niesamowitą furorę. Zgodnie z nazwą, jaką jest określana w ogólnospołecznej nomenklaturze przypomina ona kurtkę pilota. Oczywiście nie byle jakiego pilota, a takiego amerykańskiego, który latał bombowymi odrzutowcami. Tak jak robił to Tom Cruise w niezwykle popularnej kinowej produkcji „Top Gun”, która ukazała się światu dokładnie w 1986 roku. Kilka lat po amerykańskiej premierze tego typu kurtki zawitały do Polski. W większości przypadków były zielone i pomarszczone z pomarańczowym materiałem wewnątrz.

Bejsbolówka

To kolejna z kurtek, która przybyła do nas zza wielkiego Oceanu. Jeśli bejsbolówka, to jej pochodzenie musi być związane z graczami najlepszej bejsbolowej ligi na świecie, dzięki którym ta moda została tak mocno rozpowszechniona. Bejsbolówki stały się w dużej mierze jednym z charakterystycznych elementów garderoby, wśród osób związanych z kulturą hip-hopową oraz skejtowską. Wiele modeli zostało przerobionych na kurtki w stylu bardziej gangsterskim niż czysto sportowym. Kurtki z różnego rodzaju naszywkami, przypominającymi klubowe symbole stały się też elementem, który zaczął się często pojawiać na rynku podróbek. Tak było i jest chociażby w naszym kraju.

Harlejówka

To nic innego jak skórzana kurtka, która przeszła na stałe do modowej historii. To pozycja, której żaden inny element nie będzie w stanie ruszyć z miejsca. Jest tak ponadczasowa jak mało co na świecie i nie wolno bać się tak ją określać. Skórzana kurtka zdecydowanie najbardziej przypadła do gustu motocyklistom. W klasycznym wydaniu to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby jeżdżącej Harleyem oraz podobnym mu rodzajowo motocyklem. Właściciele bardziej nowoczesnych maszyn, takich jak ścigacze również chętnie zakładają na siebie skóry, aczkolwiek te są już nieco bardziej kolorowe i wymyślne.

Puchowiec

Prawdziwym hitem, na pewno, jeśli chodzi o Polskę okazały się kurtki puchowe, skąd też sama nazwa Puchowiec. Puchowce to ubrania, które mogą nam przypominać nadmuchany balon lub materac, który kołysze się na wodzie. Są złożone z wielu warstw, skrojone na zasadzie schodów. Stały się niezwykle popularne w Polsce, ale w świecie jednym z najbardziej znanych przedstawicieli tego nurtu może się wydawać francuski trener piłkarskiej drużyny Arsenal Londyn Arsene Wenger.

Licencja: Creative Commons