Meble są bardzo ważnym elementem każdego domu, mieszkania czy biura. Powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też pełnić rolę ozdobną, estetyczną i dodawać elegancji każdemu wnętrzu. Na przestrzeni lat nastąpił ogromny rozwój technologii, a sposób produkcji mebli w znaczący sposób różni się od dawnych technik obróbki drewna.

Data dodania: 2013-11-13

Wyświetleń: 2080

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Meble drewniane, kilka słów o technologiach produkcji

Meble sosnowe - Made of Wood GroupRozwój meblarstwa na przestrzeni lat postępował inaczej w każdym kraju. Style jakie preferowano sprawiały, że do tworzenia mebli wykorzystywano różne typy i gatunki drewna, a w późniejszym czasie także tworzywa. Idealnie można zobaczyć kontrast między nimi, porównując styl Ludwika XV, który we Francji był oznaką ekstrawagancji, bogactwa i przepychu tamtego okresu z meblami produkowanymi obecnie, w których z kolei dominuje prostota i praktyczność.

Pierwsze meble wykonywano ręcznie przy pomocy hebla, a wprawne ręce stolarza i bardzo dobra wyobraźnia przestrzenna pozwalała tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Pierwsze meble jakie wytwarzano miały przede wszystkim być praktyczne, a w późniejszym czasie zaczęto również przykładać uwagę do odpowiedniego wykończenia, które miało być piękne i eleganckie. Dobry stolarz z porządnego kawałka drewna potrafił wyczarować niesamowite szafki, stoły czy krzesła. Wszystko wykonane z ogromną precyzją i dokładnością przez jednego człowieka. Niezwykłe było to, że każdy mebel był unikalny, nie tworzono dwóch takich samych stołów czy szafek.

Wraz z rozwojem ludzkości nastąpił również ogromny rozwój w meblarstwie. Zaczęto coraz większą uwagę przykładać do materiału z jakiego są wykonywane meble, chętniej wybierano drewno dobrej jakości. Różne kształty, kolory oraz zdobienia sprawiły, że nastąpił wielki przełom, a ludzie poszukiwali nowych pomysłów, aby tę dziedzinę rozwinąć. Z czasem postęp technologiczny pozwolił na otwieranie fabryk produkujących meble na skalę międzynarodową. Meble były tworzone seryjnie. Standardowe i typowe szafy, meblościanki, sofy i kanapy były produkowane w szybkim tempie. W Polsce na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku modne były lakierowane na wysoki połysk meble z płyty wiórowej. Łączone za pomocą kleju i wkrętów były bardzo trwałe. W tamtych latach takie meble to hit, który stał się obiektem marzeń większości rodaków.

Obecnie przemysł meblarski bardzo się rozwinął. W zaskakującym tempie powstawały nowe fabryki mebli, wiele z nich tworzy meble drewniane do dziś i są pionierami w dziedzinie nowych technologii. Nowoczesne maszyny CNC w połączeniu z niezwykłym rzemiosłem jakim jest stolarstwo pozwalają tworzyć niebywałe arcydzieła, które są trwałe, stylowe i urzekają swoim wyglądem.

Coraz częściej spotyka się wiele małych firm, jedno lub dwuosobowych, które zajmują się produkcją mebli. W takich niewielkich firmach każdy mebel, każda komoda drewniana jest wykonana z ogromną precyzją i dokładnością. Nie ma tutaj mowy o masowej produkcji mebli z płyt czy sklejek niskiej jakości, które po kilku miesiącach się odparzają i nadają jedynie na działkę lub do piwnicy. Meble sosnowe są bardzo trwałe, a jeśli zostaną wykonane na zamówienie, to z pewnością staną się niebywałą ozdobą każdego domu.

Produkowane seryjnie meble drewniane, które można samodzielnie złożyć są zazwyczaj wykonane mniej precyzyjnie, a jakość użytych materiałów nieco odbiega od standardu, przez co ich trwałość jest krótsza niż meble wykonane przez profesjonalny zakład stolarski. Niemniej jednak metody jakie są stosowane do obróbki drewna zapewniają coraz większą jakość finalnego produktu. Strugarki idealnie wyrównują powierzchnię, dzięki czemu linie i słoje poszczególnych desek będą nieskazitelnie piękne. Dawniej każda szafka, komoda czy fotel były malowane ręcznie, a obecnie zakłady produkcyjne stosują automaty malarsko lakiernicze. Suszenie lakierowanych mebli jest przeprowadzane w specjalnie przystosowanych pomieszczeniach z lampami UV. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie idealnego połysku bez smug i zacieków. Meble są skręcane za pomocą wkrętów, dzięki czemu można je skręcać i rozkręcać według potrzeb.

Na przestrzeni lat sposób wykonywania mebli bardzo się zmienił. Istotne zmiany nastąpiły nie tylko w samym procesie produkcji, który ułatwia uzyskanie skomplikowanych kształtów ale również w stylu i wzornictwie samych mebli.

Postęp i nieustannie zmieniająca się moda ciągle będą narzucały nowe trendy w meblarstwie. Z pewnością produkcja mebli stanie się coraz lepiej dostosowywana do potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena