Dzieci są największymi skarbami dla swoich rodziców, dziadków i całej rodziny. Po okresie, w którym rządzi zabawa przychodzi jednak czas na pojawienie się w szkole, która pociąga za sobą konieczność nauki, poszerzania horyzontów i odrabiania lekcji.

Data dodania: 2015-09-24

Wyświetleń: 1659

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pokój dla małego naukowca, czyli jak stworzyć wnętrze przyjazne do nauki

Wiadomo, że pogłębianie wiedzy jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka, dlatego należy zadbać, by nasza pociecha uczyła się z przyjemnością. Podstawowym krokiem, który zapewni takie podejście jest odpowiednie urządzenie pokoju dziecka, czyli miejsca, w którym spędza najwięcej czasu, bawi się, relaksuje i uczy. Co zrobić by pokój ucznia był komfortowy i zapewniał warunki sprzyjające nauce? Sprawdźmy!

Przestrzeń i oświetlenie

Najważniejsze jest, by dziecko miało swój własny kąt – miejsce, które będzie mogło wykorzystać na naukę, zabawę i sen. Nasza pociecha musi czuć się w swoim pokoju swobodnie, powinno przebywać w nim z przyjemnością, a nie z przymusu. Dlatego aranżując pokój swojego dziecka, warto porozmawiać z nim o tym, jak chciałoby ono żeby wyglądało jej przyszłe królestwo. Można zapytać o kolor ścian, mebli, dodatki – np. ozdoby z ulubionych bajek. Oczywiście to rodzic kierując się swoim rozsądkiem lepiej będzie wiedział co dla dziecka najlepsze, ale nie można całkowicie wykluczyć pociechy z pomocy w aranżowaniu własnego pokoju. Dobrze jest odpowiednio zagospodarować przestrzeń, oczywiście w miarę możliwości – czyli na tyle, na ile pozwala metraż. Niezmiernie istotne jest odpowiednie oświetlenie, zarówno naturalne, słoneczne, jak i sztuczne. Okno znajdujące się w pokoju dziecka powinno być duże, tak by wpuszczało do środka jak najwięcej światła i doświetlało całe pomieszczenie, a także umożliwiało wentylację pomieszczenia – wietrzenie jest bardzo wskazane, bo uzupełnia świeże powietrze, które korzystnie wpływa na koncentrację i wyciszenie. Biurko należy ustawić w pobliżu okna – bokiem lub tyłem do niego.
W pierwszym przypadku okno powinno znajdować się po lewej stronie biurka – tyczy się to osób praworęcznych lub po prawej, gdy uczeń jest leworęczny. Nigdy natomiast nie powinno ustawiać się go tak, by siedziało się tyłem do okna, ponieważ spowoduje to zasłanianie światła. W pokoju musi znajdować się również element sztucznego oświetlenia, czyli lampa, która oświetli cały pokój, ale także mniejsza, znajdująca się przy biurku – by dziecko swobodnie mogło uczyć się również wieczorem. Lampka biurkowa powinna być wyposażona w gięte ramię, które zapewni większe pole do manewrowania nią i dostosowania do aktualnych potrzeb. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w pokoju sprawi, że wzrok dziecka mniej będzie się męczyć, a to zmniejszy ryzyko pojawienia się wad wzroku. Ważne są także zastosowane kolory, w tym mebli i ścian. Barwy zastosowane na ścianach powinny być ciepłe i żywe, a nie chłodne i przytłaczające. Mogą to być: zielony, który wyciszy i uspokoi, pozwoli na skupienie; niebieski, który zmotywuje do pracy; pomarańczowy, który doda energii.

Meble do nauki

Dziecko najczęściej uczy się siedząc przy biurku, zatem najważniejszymi meblami, które bezwzględnie muszą pojawić się w pokoju ucznia są biurko i krzesło. Dzieci w wieku szkolnym szybko rosną, dlatego trzeba pamiętać, że jeśli nie chcemy co roku wymieniać jednego i drugiego mebla, powinniśmy zadbać o odpowiednie ich wykonanie, w tym przypadku chodzi głównie o możliwość dostosowania do wzrostu – regulacji. Tyczy się to
w głównej mierze krzesła, musi być ono wygodne, posiadać podłokietniki, pozwalać na oparcie się całej powierzchni pleców, przy czym być ergonomiczne i dobrze dopasowane do kręgosłupa. Wysokość krzesła powinna umożliwiać ustawienie stóp płasko na podłodze, przy zachowaniu zgięcia w stawie kolanowym oscylującego wokół kąta 90°. W przypadku biurek, niektóre modele posiadają opcję regulacji wysokości blatu. Biurko musi być duże, tak, by pomieścić książki i zeszyty, z których dziecko będzie korzystać podczas odrabiania lekcji i nauki. Chodzi nie tylko o ilość posiadanych szuflad i półek, ale także o powierzchnię blatu. Jeśli biurko prócz prac naukowych będzie służyło również do obsługi komputera, trzeba zadbać, by miało ono wysuwaną półkę na klawiaturę, a także dodatkowe miejsce na monitor. Najlepiej jeśli będzie się on znajdować na wprost użytkownika, ale przy zachowaniu odpowiedniej odległości od twarzy dziecka (przyjmuje się, że jest to 40-75 cm od oczu). Dobrze jest, żeby w pobliżu biurka stał regał, szafka, tak, by dziecko mogło mieć pod ręką resztę książek i przedmiotów, z których może potrzebować w czasie nauki. Pozwoli to także na zachowanie porządku i nauczy dziecko organizacji miejsca.

Pokój marzeń

Dobrze zaaranżowany pokój dziecka korzystnie wpłynie na jego rozwój. Zapewni miejsce do zabawy, nauki i snu. Sprawi, że nasza pociecha chętniej będzie odrabiać lekcje, ponieważ będzie to robić w swoim własnym pokoju, który zapewni komfort i niezbędną ciszę. Każdy rodzic powinien pamiętać, że rozwój dziecka w dużej mierze leży w rękach taty
i mamy, ponieważ to oni wywierają wpływ i zachęcają dziecko do nauki i kierunkują jego rozwój. Szczęśliwe dziecko będzie z przyjemnością wypełniać swoje szkolne obowiązki, a po wykonaniu tej ciężkiej pracy będzie mogło się zrelaksować i odprężyć.

Licencja: Copyright - zastrzeżona