Czasami zdarza się, że praca przychodzi wraz z nami do domu. Dobrze jest mieć wtedy gdzie usiąść i się z nią rozprawić – dokończyć projekt, wysłać ważne maile. Jeśli mamy możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia na nasz mały gabinet, możemy uznać się za szczęśliwców.

Data dodania: 2016-03-14

Wyświetleń: 1807

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Funkcjonalny kącik biurowy

Takie wydzielone miejsce pozwala na pełne skupienie i maksymalną koncentrację na wykonywanym zadaniu. Niestety nie zawsze możliwe jest udostępnienie jednego z pokojów i przemienienie go w osobisty gabinet. Na szczęście nawet wtedy nie wszystko jest stracone – przy odrobinie dobrej chęci i garstce kreatywności można wyczarować trochę miejsca do pracy nawet w niewielkim metrażowo mieszkaniu. Kącik do pracy możemy stworzyć w salonie, w sypialni, a nawet w kuchni czy w jadalni. Przyjrzyjmy się bliżej kącikom biurowym, sprawdźmy co koniecznie musi się w nich znaleźć, byśmy czuli się w nich komfortowo, a wykonywana praca przebiegała po naszej myśli.

Do pracy trzeba dwojga (minimum)

By wykonywać swoją pracę sprawnie i wygodnie konieczne są przynajmniej dwa meble: biurko i krzesło. W obu przypadkach dobrze jest zaopatrzyć się w porządne egzemplarze, które będą wytrzymałe, trwałe, a jeśli dodatkowo będą pasować do wystroju mieszkania (lub chociaż do naszego gustu) to tylko zyskają na atrakcyjności w naszych oczach. Biurko musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię roboczą – jej rozmiar zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Większa będzie potrzebna jeśli w czasie pracy jesteśmy obłożeni dziesiątkami dokumentów i stertami książek lub plików papierów – docenimy ją gdy uda nam się je wszystkie rozłożyć. Zaoszczędzimy przy tym sporo nerwów. Niewielki blat wystarczy do umiejscowienia na nim laptopa i wysłania nawet kilkunastu maili czy monitorowania sieci. Biurko musi być dobrze do nas dobrane – powinniśmy dopasować je zgodnie z zasadami ergonomii, dzięki czemu będzie komfortowe, a przy tym nie zaszkodzi choćby naszemu kręgosłupowi. Pamiętajmy, by na biurku znajdowały się tylko te przedmioty, których faktycznie potrzebujemy. Niepotrzebne zaśmiecanie biurka zmniejsza jego powierzchnię roboczą, a także dekoncentruje nas. Zaufanie zasadom ergonomii jest również wskazane w przypadku doboru krzesła. Przede wszystkim musi być ono wygodne, a także koniecznie musi posiadać porządne oparcie dla pleców i opcjonalnie także dla łokci. Ważna jest również jego stabilność.

Kącik biurowy w wersji rozszerzonej

Jeśli mamy już na czym i przy czym siedzieć, to warto zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem. Dla optymalnej organizacji pracy warto rozważyć zaopatrzenie się w organizer na przybory piśmiennicze – nie jest to duży wydatek, a pozwala utrzymać porządek na biurku i mieć te przedmioty blisko siebie. Z pewnością przyda się także chociażby niewielki, umieszczony w pobliżu biurka, regalik, na którym pomieścimy najważniejsze dokumenty i książki – będą zawsze na wyciągnięcie ręki. Na półkach powinny pojawić się segregatory, które umożliwią uporządkowanie dokumentów. W pobliżu biurka dobrze jest mieć kosz – pozwoli na pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów, dzięki czemu w miejscu pracy będzie panować porządek. Nie można zapomnieć o oświetleniu – jego obecność jest obowiązkowa, niezależnie od tego czy pracujemy w dzień czy w nocy. Najlepszą opcją jest dostęp do naturalnego światła słonecznego. Jeśli nie mamy takiej możliwości, musimy wspierać się światłem sztucznym – absolutnym minimum jest lampka postawiona na biurku. Pamiętajmy, że pracując przy komputerze nie wystarczy nam światło emitowane przez ekran – owszem, widzimy co robimy, ale jeśli pracujemy w ciemności, a jedynym źródłem światła jest monitor naszego komputera, to nasze oczy męczą się o wiele szybciej, niż w przypadku tej samej pracy wykonywanej przy dodatkowym świetle. Istotna jest również kolorystyka pomieszczenia. W gabinecie nie powinnyśmy używać krzykliwych barw, które będą rozpraszać nas i przeszkadzać w pracy. Lepiej wybrać ciepłe, stonowane barwy, które dodadzą nam energii i zachęcą do działania. Mogą to być np. żółty i pomarańczowy. Natomiast błękitny, szary lub beżowy poprawią zdolność koncentracji.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena