Do krajów skandynawskich należą trzy państwa: Dania, Norwegia i Szwecja. Łączą je nie tylko więzy geograficzne, ale także historyczne i kulturowe. To właśnie tam narodził się bardzo ciekawy styl urządzania wnętrz.

Data dodania: 2015-10-08

Wyświetleń: 1563

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Prostota i naturalność, czyli moda na styl skandynawski

Następnie rozprzestrzenił się i dotarł m.in. do Polski, gdzie zyskał mnóstwo zwolenników, którzy zachwycili się jego prostotą i naturalnością. Styl ten posiada jednak jeszcze więcej zalet, które przemawiają za jego niesłabnącą popularnością. Nietrudno się domyślić, że może chodzić o tylko jeden styl. Panie i Panowie, pragnę przedstawić odtwórcę głównej roli w niniejszym artykule: styl skandynawski!

Nordycka surowość?

Czasami można usłyszeć pogłoski, że styl skandynawski jest surowy i nieprzyjazny. Jednak biorąc pod lupę to zagadnienie dowiemy się, że to właśnie jedynie pogłoski. Skandynawowie są bardzo rodzinni, co przekłada się na duże, przestronne pomieszczenia, w których cała rodzina będzie mogła spotykać się i komfortowo mieszkać. Obala to mit, że skandynawskie wnętrza są „trudne” – wręcz przeciwnie, są przyjazne i przytulne. Zachowują jednocześnie minimalizm i prostotę, które jednak nie przekładają się na zmniejszony komfort użytkowania.

Barwy i surowiec

Styl skandynawski charakteryzuje się zamiłowaniem do drewna. Na pewno ma to ścisły związek z jego dostępnością na terenach Skandynawii. Zostaje docenione za swoje niezrównane walory fizyczne i mechaniczne. Skoro jest jednym z najlepszych materiałów, które mogą służyć za surowiec do tworzenia mebli, a do tego dookoła jest go pod dostatkiem, to dlaczego nie używać go do aranżowania wnętrz? Naturalne drewno niepodważalnie rządzi w skandynawskich mieszkaniach. Znajduje zastosowanie nie tylko
w meblach, ale również w podłogach. Zwykle wybierane są dwie opcje: deski podłogowe zostają w kolorze drewna, z którego pochodzą lub barwione są na kolory, które automatycznie nasuwają się na myśl, gdy w grę wchodzi Skandynawia: biały lub szary. Na podobne barwy, w różnych ich odcieniach, malowane są meble. To właśnie te kolory są najbardziej popularne w skandynawskich aranżacjach wnętrz. Czasami wzbogacane są o inny jasny kolor – beżowy. Dzięki ich kombinacjom, urządzane pomieszczenie staje się jaśniejsze, a także optycznie powiększone – jasne kolory dodadzą mieszkaniu kilka metrów kwadratowych, a przynajmniej zapewnią takie wrażenie. Można spotkać się także z zastosowaniem zasady kontrastu – czasami stosowane są przeciwieństwa jasnych kolorów – brązowy, grafitowy – które wspólnie tworzą udane kompozycje.

Światło

Dla Skandynawów bardzo ważne jest oświetlenie, zarówno to naturalne, słoneczne, jak i sztuczne – w postaci różnych lamp, często o finezyjnych kształtach, ale z zachowaną prostotą, którą wprost kochają. Uwielbiany jest też minimalizm, który dostrzec można np. właśnie w przypadku oświetlenia. Rzadko można znaleźć w skandynawskich mieszkaniach piękne zasłony, które służą za ozdobę. Stawiają oni raczej na rolety – są funkcjonalne, ale przy tym bardzo proste.

Dodatki

W skandynawskich aranżacjach niezmiernie ważną funkcję pełnią dodatki i ozdoby różnego typu: kolorowe poduszki, wspomniane wcześniej kształtne lampy, wazony na kwiaty, wiklinowe kosze, ramki na zdjęcia. W odróżnieniu od stonowanych, spokojnych barw mebli, podłogi czy ścian, dodatki charakteryzują żywe barwy, które są odskocznią od monotematyczności. Dodają wnętrzu dynamiki i urozmaicenia. Skandynawowie w sposób mistrzowski opanowali grę dodatkami. Spełniają one dokładnie takie funkcje, jakie są im przeznaczone. Może trochę kłóci się to z minimalizmem, ale w gruncie rzeczy ilość dodatków również jest ograniczona, co pozwala uniknąć transformacji minimalizmu w styl pełen przeładowania i przepychu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena