Pompy to elementy mechaniczne stosowane w różnego rodzaju urządzeniach w każdym przemyśle – również morskim - w statkach oraz okrętach każdego typu. 

Data dodania: 2013-11-11

Wyświetleń: 1461

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

To jeden z wymogów konstrukcyjnych, który umożliwia im prawidłowe działanie. Na statkach znaleźć możemy wiele różnorodnych pomp, które spełniają wiele ról. Przyjrzyjmy się tym najistotniejszym odmianom, które w branży morskiej są stosowane.

Pompy wielostopniowe

Pompy wielostopniowe stosuje się przede wszystkim w procesie pompowania mediów czystych, a więc takich, które nie posiadają ścieralnych właściwości, jak również do mediów, które nie wchodzą w reakcje z materiałami, z których dana pompa została wykonana. Najczęściej znajdziemy je w miejscach takich, jak wodociągowe sieci, systemy nawadniania, chłodnicze, wysokociśnieniowe,  grzewcze oraz przy zasilaniu kotłów, bądź też kondensatorów. Odznaczają się one bardzo wysoką wydajnością pracy, ponieważ złożone są z systemu wielu tłoczków.

Pompy pionowe

Pionowe pompy wykorzystuje się w głównej mierze przy pompowaniu podgrzanej wody o charakterze użytkowym – zazwyczaj o temperaturze nie przekraczającej 120 stopni Celsjusza. Stosuje się je między innymi w instalacjach CO,  klimatyzacyjnych, czy też wodociągowych, a także przemysłowych – to bardzo szeroko wykorzystywany w branży morskiej typ pomp o szerokim zastosowaniu – np. przy pompowaniu wody słodkiej, morskiej, a nawet zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju.

Pompy zębate

Pompy zębate to jedna z odmian pomp wyporowych rotacyjnych. Mamy dwa typy pomp tego rodzaju – o zazębieniu zewnętrznym, jak również wewnętrznych. Ich największym atutem jest stabilność pracy i bardzo duża wydajność, a także bezpieczeństwo działania, zaś praca ma charakter pulsacyjny. Z uwagi na zwartą i prostą konstrukcję oraz dużą moc wykorzystuje się je przede wszystkim w hydraulice oraz do zastosowań o charakterze przemysłowym.

Pompy śrubowe

Pompy śrubowe – podobnie jak zębate, mają wyporowy charakter, a transport cieczy jest przez nie wymuszany dzięki ślimakowatym śrubom. Charakteryzuje je fakt, iż nie mają zaworów – ich sprawność jest tylko nieznacznie mniejsza w porównaniu z pompami zębatymi, dlatego również korzysta się z nich i w hydraulice i w przemyśle. Z ich pomocą można przenosić nawet ciężkie i lepkie substancje.

Jak wybrać właściwą pompę?

Jak widzimy, wybór pomp dostępnych na rynku jest bardzo szeroki. Znaleźć można sprzęt dostosowany do każdego typu konstrukcji. Najlepiej zaś postawić na profesjonalnego i doświadczonego dystrybutora z kompleksową ofertą w zakresie pomp – firma taka bowiem zaoferuje nam wsparcie ze strony profesjonalnego doradcy, który pomoże dobrać właściwy, a co najważniejsze, sprawdzony i wyprodukowany przez najlepszych na rynku sprzęt, który pozwoli na wydajną i nieprzerwaną pracę mechaniki i hydrauliki statku oraz okrętu. Podkreślić warto, że w tym przypadku nie warto iść na żaden kompromis jakościowy, ponieważ stabilna praca mechaniki statku to fundament jego bezpieczeństwa. Jeśli podejmiemy współpracę z właściwym partnerem, oszczędności nie będą konieczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena