Budowa domu to inwestycja na całe nasze życie, dlatego nie ma tu mowy o jakichkolwiek niedociągnięciach bądź błędach. Zanim rozpoczniemy budowę, należy szczególnie zadbać o prawidłowe usytuowanie naszego budynku na działce budowlanej.

Data dodania: 2013-10-14

Wyświetleń: 836

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena
Pobierz artykul

Licencja: Creative Commons

Dość sporo osób, które planują budowę, przykłada uwagę do lokalizacji działki. Przecież nikt z nas nie ma zamiaru smażyć się w ciągle nasłonecznionym salonie albo też kuchni. Z drugiej strony, za bardzo zaciemnione pomieszczenia też nie są przyjazne dla naszego samopoczucia. Należy więc wszystko wypośrodkować.

Aby zatem postawić działkę budowlaną w odpowiednim miejscu, należy stosować się do kilku podstawowych a zarazem praktycznych zasad. Najważniejsza z nich, to oczywiście prawidłowe usytuowanie budynku względem wszystkich stron świata. Jeżeli w tym przypadku podejmiemy właściwą decyzję, to możemy być pewni, iż komfort naszego życia znacznie wzrośnie, a także wpłynie to na zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Zatem: salon, jadalnia lub gabinet powinny być usytuowane na południowej stronie działki, natomiast najlepszym miejscem na sypialnię i pokój dla dziecka jest strona zachodnia. Z kolei kuchnia i pomieszczenia gospodarcze typu składzik albo ciemnia należy umieścić w zaciemnionej północnej części budynku.

Istotne znaczenie ma także usytuowanie naszego domu w stosunku do ulicy. Najlepiej by było, żeby droga biegła od północnej strony obiektu. Dzięki temu unikniemy dokuczliwego hałasu. W tej części działki powinien się także znajdować ogród, w którym będziemy mogli wypocząć.

Skoro mamy już działkę i dom postawiony w odpowiednim miejscu, to nie możemy teraz zapomnieć o ogrodzeniu naszej posiadłości. Wyróżnia się kila rodzajów ogrodzeń, na przykład: ogrodzenia stalowe, drewniane, granitowe lub marmurowe. Ogrodzenie spełnia ważną funkcję, bowiem chroni nas przed światem zewnętrznym, a także przed wtargnięciem na naszą posesję osób niepożądanych.  

Licencja: Creative Commons