Wyobraźmy sobie, że budujemy swój wymarzony dom, tworzymy do niego własny projekt, planujemy rozmieszczenie pokoi i dobieramy meble. Czy to wystarczy, aby czuć się bezpiecznie we własnym gniazdku?

Data dodania: 2013-10-16

Wyświetleń: 779

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy solidne drzwi i okna zabezpieczą nas przed światem zewnętrznym? Otóż nie. Dlatego w pewnością przyda nam się murowane ogrodzenie. Do stworzenia tego typu ogrodzenia idealnie nadaje się cegła elewacyjna, na przykład licowa. Jeszcze jakiś czas temu dostępny był tylko czerwony kolor cegły, natomiast w dzisiejszych czasach mają one kolor biały, szary, brązowy i żółty. Do cegły natomiast można dobrać spoinę w odpowiednim kolorze, co w znaczącym stopniu decyduje o wyglądzie estetycznym naszego ogrodzenia. Dobierać tez można fakturę cegieł, na przykład ryflowane, gładkie bądź też o chropowatej powierzchni. Z takiego materiału można wybudować lite ogrodzenie, aczkolwiek najczęściej robi się z nich słupki oraz podmurówki.

Słupki wykonane z cegieł powinny być w samym środku zbrojone prętami o średnicy od 8 do 10 milimetrów oraz połączonymi strzemionami o średnicy do 4 milimetrów, w odstępach co 20 centymetrów.  Słupki mogą mieć różne wymiary, wszystko zależy od cegieł, z których zostały wykonane. Ogrodzenie można stworzyć także ze zwykłej cegły ceramicznej, a dokładnie z bloczków silikatowch, pustaków albo betonu komórkowego.

Następnie przechodzimy do prac końcowych. Okazuje się, iż najtaniej jest otynkować nasze ogrodzenie tynkiem cementowo-wapiennym, a następnie pomalować je farbą. Tynk ścieramy na gładko, albo tworzymy z niego fakturę baranka. Największą zaleta takiego wykończenia jest to, iż bez problemu można je dopasować do elewacji domu. Natomiast najlepszą farbą, niezbędną do tego, aby uchronić tynk przez erozją i szkodliwym działaniem takich czynników jak wiatr czy wilgoć, jest farba elewacyjna, którą należy pokryć nasze ogrodzenie. Farba ta zawiera w swoim składzie żywicę silikonową i dzięki temu z pewnością posłuży nam na długie lata, a ogrodzenie będzie stałe i solidne. 

Licencja: Creative Commons