Własna firma to przede wszystkim możliwość pracowania na swoim garnuszku, bez konieczności współpracy z trudnym szefem i obaw o zajmowane stanowisko. Krok do założenia własnej działalności… czyli co i jak zrobić, by marzenie o własnej firmie stało się rzeczywistością.

Data dodania: 2013-09-23

Wyświetleń: 1083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko zaczyna się zazwyczaj od pomysłu, idei, która daje nam realny plan na to, by stać się nieco bogatszym i bardziej samodzielnym.

Później zaczynamy badać rynek, sprawdzać konkurencję, by wreszcie określić realne plany i możliwości swojej przyszłej działalności. Taka analiza swot to niezbędny element drabiny naszej kariery.

Gdy okaże się, że nasz plan rzeczywiście ma realne możliwości na zawładnięcie jakąś częścią gałęzi przemysłowej, a my znajdujemy w sobie na tyle siły, by plan rozwoju firmy mógł rzeczywiście zostać wprowadzony w życie, zaczynamy zastanawiać się, co z czym i do czego. Jakie formalności musimy załatwić, na czym skupić się najpierw, co zostawić na potem.

I tutaj zazwyczaj rozpoczynają się problemy. Konfrontacja z Urzędem Skarbowym, Urzędem Miasta i stronami dotyczącymi ściśle działalności gospodarczych bywa porównywalna do przeprawy przez rwącą rzekę. Co ciekawe trudność ta nie wynika wcale z zawiłości całego procesu zakładania firmy, ale przede wszystkim z naszej niewiedzy.

Jednoosobowa działalność-jeden druczek!

Trudno w to uwierzyć, przede wszystkim tym, którzy nie raz zmuszeni byli do konfrontacji z Urzędami w Polsce, ale obecnie jeden dokument dzieli nas od bycia pełnoprawnym właścicielem firmy. Druk CEIDG, bo tak fachowo nazywa się ów deklaracja, nie jest ani skomplikowany, ani specjalnie czasochłonny. W dodatku jeśli podczas zakładanie działalności natrafimy na uprzejmą panią pracującą w Urzędzie, jego wypełnienie zajmie nas kilka minut.

Rejestracja firmy tylko w Urzędzie?

Otóż nie. Od 2011 roku możliwość rejestracji naszej działalności rozszerzono także o drogę internetową. W ten sposób nie musimy specjalnie rezerwować czasu na podróż do Urzędu. Po wypełnieniu poprawnie kilku pól od razu zostajemy rejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Jak przygotować się do wypełnienia formularza CEIDG?

Pomimo, że formularz nie wymaga specjalnego nakładu pracy, to niezbędne jest przygotowanie się do niego pod kątem zebrania pewnych informacji.

Niezbędne będzie przede wszystkim przygotowanie:

Numeru pesel,

Numeru NIP,

Adresu pod jakim będzie planowana nasza działalność.

Przemyślmy także dokładnie, co będzie wchodziło w zakres działań naszej firmy.

Wniosek wypełniony, wszystkie dane potwierdzone, czeka nas zatem wizyta w ZUSie. Termin na dopełnienie formalności z tym związanych to 7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku CEIDG. W ZUSie czeka nas podjęcie decyzji o wysokości opłacanych składek społecznych i zdrowotnych, jakie przyjdzie nam płacić każdego miesiąca funkcjonowania naszej działalności.

Z ZUSu do Urzędu Skarbowego. Tutaj dopełniamy informacji ściśle podatkowych. Mianowicie decydujemy, czy będziemy podatnikiem VAT, czy nasza działalność będzie się opierała wyłącznie na wystawianiu rachunków.

Jeśli wybierzemy opcję pierwszą, przygotujmy swoje portfele na dodatkowy koszt w wysokości 170 zł, który będzie trzeba opłacić w okienku kasy US.

I to właściwie tyle, trzy kroki do bycia pełnoprawnym szefem. Koniec z pracą na etacie. Teraz już tylko od nas zależy, jak rozwinie się nasza kariera.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena