Kiedy nastają pierwsze jesienne chłody, każdy zaczyna myśleć o efektywnych sposobach na ogrzanie domu. W tym kontekście często mówi się o wolnostojących piecach – czyli o kozach.

Data dodania: 2013-08-08

Wyświetleń: 1876

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mają one licznych zwolenników i są traktowane jako alternatywa dla kominków, chociaż warto pamiętać, iż nie jest to system ogrzewania domu, ale metoda na dogrzanie pojedynczych pomieszczeń.

Modele żeliwne i ze stali

W handlowej ofercie można obecnie znaleźć piece wolnostojące wykonane z żeliwa oraz ze stali. Modele stalowe odznaczają się bardzo nowoczesnym wyglądem. Nagrzewają się dość szybko, ale niestety równie prędko tracą temperaturę. Jak na tego typu urządzenia, są stosunkowo lekkie. Kosztują mniej niż kozy żeliwne – i dla wielu osób jest to zdecydowanie najważniejszy argument przemawiający na ich korzyść. Żeliwne piece wolnostojące są co prawda droższe, ale za to trwalsze (a to oznacza, że korzystać z nich można przez naprawdę długi czas). Wynika to z faktu, iż żeliwo jest materiałem wysoce uodpornionym na korozję. Ponadto pozwala na uzyskiwanie ciekawych, niekiedy niezmiernie finezyjnych form, więc jeśli komuś zależy na tym, by piec wolnostojący prezentował się stylowo, klasycznie, to model żeliwny jest zdecydowanie strzałem w dziesiątkę.

Parametry pieca

Materiał z jakiego koza została wykonana oraz jej cena nie są naturalnie jedynymi kryteriami jakie trzeba mieć na względzie przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Liczą się także jej techniczne parametry, a w szczególności moc oraz sprawność. Porządna koza to taka, której sprawność kształtuje się na poziomie co najmniej 70 procent. Moc pieca wolnostojącego to już dużo bardziej skomplikowana sprawa. Należy brać pod uwagę nie tylko zalecenia producenta w tym zakresie, ale też i inne czynniki. Jest oczywiste, że moc kozy musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, w którym zostanie ustawiona, aczkolwiek ważne jest też stan termicznej izolacji budynku, szczelność okien itp. Aby wyliczenia były trafne i adekwatne do rzeczywistych warunków, najrozsądniej jest zwrócić się o pomoc w tej kwestii do fachowca. Pod względem instalacyjnym koza nie jest tak wymagająca jak kominek. Dużym jej atutem jest to, że ciepło oddaje do otoczenia całą swą powierzchnią – włączając w to rurę, za pośrednictwem której jest podłączona do przewodu kominowego. Nowoczesne piece wolnostojące wyposażone są w zamknięte komory spalania, co przekłada się na bezpieczeństwo i wygodę ich użytkowania. Mają mniej lub więcej funkcji – im jest ich więcej, tym większe wydatki trzeba ponieść na zakup takiego urządzenia.


Licencja: Creative Commons
0 Ocena