Znalazłaś w szafie starą bluzkę o niemodnym kroju, ale fajnym wzorze, albo niepotrzebne skrawki materiału, których żal wyrzucić? A może lubisz oryginalne stylizacje i niepowtarzalne dodatki? Jakkolwiek by nie było, ten poradnik może pomóc w zrobieniu czegoś kreatywnego dla siebie lub kogoś bliskiego. 

Data dodania: 2013-07-23

Wyświetleń: 10566

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szybki i prosty sposób na uszycie opaski na włosy {Poradnik ze zdjęciami}

   Opaska na włosy jest idealna dla dorosłych i dzieci,  jej wygląd zależy tylko od naszej inwencji, a dodatkowo nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności krawieckich. Wystarczy maszyna i odrobina cierpliwości.

 Co będzie nam potrzebne:
- maszyna
- nożyczki, igła, nitka, centymetr
- szeroka gumka
- dwa paski nieelastycznego, miłego w dotyku materiału,
np. bawełny, najlepiej cienkiej

 

KROK 1

Ucinamy gumkę na długości zależnej od tego, na jaki rozmiar chcemy uszyć opaskę. Ciężko jest w tym przypadku podać uniwersalną rozmiarówkę. Najlepiej przyłożyć gumkę do głowy i ustalić odpowiednią długość, pamiętając, by opaska nie była zbyt ciasna i dodając ok. 1,5 cm na szew. Ja wykorzystałam do przykładowej opaski gumkę o długości 35 cm.

Następnie kroimy pasek materiału. Jego długość powinna wynosić mniej więcej dwa razy tyle, ile długość gumki, a więc w moim przypadku 70 cm. Szerokość materiału zależna jest od szerokości gumki, ale trzeba założyć, że materiał powinien być: przynajmniej dwa razy szerszy + zapas na szwy (min. 0,5 cm z każdej strony) + zapas na luz, kiedy materiał będzie się marszczyć. Ja, mając gumkę o szerokości 1,5 cm, skroiłam pasek o szerokości 7 cm.

KROK 2

Składamy materiał na pół po długości, prawą stronę do środka. Następnie wyciągamy z maszyny nitki o długości trochę większej niż pasek materiału.
Wyciągnięte nitki wkładamy w środek złożonego paska i przeszywamy na boku. Możemy potem odrobinę przyciąć materiał wzdłuż szwu.

opaska_na_wosy_1

Tym sposobem otrzymamy tunel z wystającymi na końcu nitkami. Dzięki temu, pociągając za nitki, możemy teraz wywrócić tunel na prawą stronę. Trzeba to robić ostrożnie, przynajmniej na początku, aby nitki się nie zerwały.

opaska_na_wosy_2

KROK 3

Po przeciągnięciu na prawą stronę, obcinamy niepotrzebne już nitki.
Na końcu gumki zaczepiamy agrafkę i wciągamy ją w tunel.

opaska_na_wosy_3

Przeszywamy gumkę, najpierw sprawdzając, czy nie jest nigdzie skręcona.

opaska_na_wosy_4  

KROK 4

Po zszyciu gumki wsuwamy jeden koniec tunelu pod drugi, a następnie koniec, który pozostał na wierzchu podwijamy. Może to wymagać odrobinę sprawności i cierpliwości, ale dzięki temu nie będzie na wierzchu żadnych brzydkich strzępiących się brzegów materiału.

opaska_na_wosy_5

Po podwinięciu przeszywamy, układając wcześniej materiał tak, aby mało estetyczny szew tunelu znajdował się po wewnętrznej stronie opaski.

Tym prostym sposobem, mamy gotową opaskę.
Aby ją przyozdobić, możemy wykonać kokardkę (z tego samego bądź pasującego materiału).

 

KOKARDKA

.1.  Wycinamy pasek materiału. Dla opisywanej tu opaski jego długość wynosiła ok. 20 cm, a szerokość 5 cm. Przygotowujemy go tak samo, jak w KROKU 1, a więc składamy na pół, w środek wkładamy wyciągnięte z maszyny nitki, przeszywamy i wywracamy na prawą stronę.

.2.  Ucinamy kawałek gotowego tunelu, tutaj na długości 16 cm. Składamy go jak na zdjęciu, końcami do wewnątrz i przeszywamy na środku tak, aby utworzyła się kokardka.opaska_na_wosy_6

.3.  Pozostały kawałek tunelu przeszywamy i wywracamy na drugą stronę, żeby szew znajdował się wewnątrz. Szerokość nowopowstałego tuneliku powinna być odrobinę mniejsza niż szerokość kokardki, dzięki czemu kokardka ładnie się pomarszczy.opaska_na_wosy_7

.4.  Wkładamy kokardkę w tunelik, aby ten zakrył szew kokardki.
opaska_na_wosy_8

.5.  Układamy kokardkę i gotowe – możemy ją teraz ręcznie przyszyć do wcześniej zrobionej opaski.

opaska_na_wosy_9

Tym oto prostym sposobem zyskujemy oryginalny dodatek do garderoby lub niepowtarzalny prezent dla bliskiej osoby. Uszycie takiej opaski nie zajmuje wiele czasu, a daje satysfakcję, radość i rozwija kreatywność.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena