Osoby zajmujące się rękodziełem, a konkretnie robieniem na drutach, doskonale wiedzą, że znalezienie miękkiej, przyjemnej w dotyku i praktycznej włóczki wcale nie stanowi łatwego zadania. Obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo bogaty asortyment: począwszy od włóczek naturalnych aż po syntetyczne.

Data dodania: 2024-03-16

Wyświetleń: 325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wykorzystać włóczki moherowe?

Jeśli jednak zaczniemy zastanawiać się nad wygodą pracy z takim tworzywem oraz późniejszymi właściwościami elementów garderoby, niekoniecznie będziemy mieć pewność co do wyboru. My sugerujemy włóczki moherowe. Dlaczego?

1. Jak powstają włóczki moherowe?

2. Właściwości włóczek moherowych

3. Do czego wykorzystać wełnę moherową?

Materiały takie jak włóczki moherowe, wełna merynos czy alpakowe cieszą się nieustannym zainteresowaniem. Dzieje się tak głównie za sprawą ich korzystnych właściwości.

Jak powstają włóczki moherowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, z czego powstają włóczki moherowe, gdyż sama nazwa wcale nie wskazuje na to jednoznacznie.

Naturalne włóczki moherowe powstają z wełny kóz angorskich. Jej kolebką są Tybet oraz Angora, które wyspecjalizowały się w produkcji i sprawiły, że wełna moherowa zaczęła być postrzegana jako luksusowy produkt. W zależności od rodzaju wełny, możemy uzyskać różny efekt. Delikatna i cienka włóczka moher z jedwabiem pozyskiwana jest od młodych zwierząt mających krótsze i delikatniejsze włosie. Włóczka moher z długim włosiem pozyskiwana jest od starszych osobników.

Właściwości włóczek moherowych

Wełna moherowa doskonale izoluje ciepło, a jednocześnie skutecznie absorbuje wilgoć i wodę. Elementy odzieży wykonane z tej właśnie wełny są dzięki temu idealne na chłodne i deszczowe dni. Dzięki swojej miękkości i elastyczności, moher doskonale nadaje się również do ubrań i akcesoriów dla dzieci, ponieważ jest hipoalergiczny. Nie powoduje alergii, nie powoduje swędzenia ani podrażnień. Dodatkową zaletą jest łatwość barwienia, a po zabiegu kolor włóczki zachowuje się trwale przez długi czas.

Włóczka moherowa może być także łączona w pracach z inną włóczką, a sama wełna z innymi włóknami. Takim przykładem jest chociażby wełna merynos czy naturalna włóczka moher z dodatkiem jedwabiu doskonale otulająca nawet wrażliwą skórę.

Do czego wykorzystać wełnę moherową?

Garść informacji na ten temat pojawiła się już wyżej. Delikatne włókno moheru sprawdza się przede wszystkim przy tworzeniu swetrów, szalików i czapek oraz kultowych już moherowych beretów. Tego typu odzież idealnie sprawdzi się w chłodniejsze dni. Włóczka z dłuższym włosiem natomiast to idealny materiał do dziergania ciepłych koców, dywanów, niektórych wariantów płaszczy lub elementów odzieży wierzchniej. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena