Termomodernizacja budynku drewnianego przy wykorzystaniu nowoczesnej izolacji z pianki poliuretanowej natryskowej (PUR) przy współpracy dwóch firm:- z przemysłu drzewnego, która odpowiadała za elementy konstrukcji drewnianej oraz końcowy efekt wizualny;- z przemysłu poliuretanowego, która dostarczała materiał izolacyjny (piankę PUR).

Data dodania: 2013-07-09

Wyświetleń: 2201

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do firmy zgłosiła się osoba (właściciel domku drewnianego), która miała problem z przegrzewaniem się budynku w okresie letnim oraz ze zbyt małą akumulacją ciepła w okresie zimowym. 


Mało tego, właściciel na własną rękę próbował uszczelnić połączenia między balami sylikonem uniwersalnym, aby uchronić się przed zimnym powietrzem napływającym z zewnątrz. Jednak nie zdało to zbytnio egzaminu – nadal były odczuwalne podmuchy przy silniejszym wietrze. 

za_pianka_pur_1
Firma drzewna po konsultacjach z firmą izolacyjną zaproponowała poniższe rozwiązanie, które ostatecznie zostało zaakceptowane przez inwestora. Imogliśmy przystąpić do prac, które znacząco wpłynęły na komfort użytkowania budynku oraz jego aspekt wizualny, za który odpowiadała oczywiście firma wykonawcza. Do izolacji budynku zastosowano piankę otwartokomórkową PUR.
za_pianka_pur_0
Wygląd budynku przed przystąpieniem do prac termomodernizacyjnych (dociepleniowych).
 za_pianka_pur_2        za_pianka_pur_3                

Etapy budowy:

1. Montaż klocków pełniących zadanie dystansów między łatami ściennymi (łaty ścienne odgrywają tutaj rolę konstrukcji) a istniejącą elewacją. Klocki dystansowe zastosowano ze względu na uniknięcie powstania mostków liniowych.
za_pianka_pur_4 za_pianka_pur_5
2. Natrysk pianki poliuretanowej otwartokomórkowej pełniącej zadanie izolacji termicznej oraz akustycznej. Dodatkowo dzięki użyciu klocków dystansowych udało się wykonać izolację monolityczną, tzn. izolację bez zbędnych połączeń.
za_pianka_pur_6 za_pianka_pur_6a
3. Ścięcie powstałych naddatków pianki poliuretanowej, aby umożliwić bezproblemowy montaż płyt OSB.
za_pianka_pur_8 za_pianka_pur_7

4. Montaż płyt OSB pełniących rolę usztywnienia.

5. Montaż wiatroizolacji pełniącej rolę wiatro- oraz wodoodpornej izolacji.

6. Montaż listew dystansowych w celu wy konstruowania przerwy wentylacyjnej, aby wilgoć filtrująca z wnętrza budynku na zewnątrz nie podlegała kondensacji na desce elewacyjnej, a była odprowadzana na zewnątrz budynku.

za_pianka_pur_9a za_pianka_pur_9
7. Montaż deski elewacyjnej zabezpieczonej impregnatem.
za_pianka_pur_10 za_pianka_pur_11
8. Montaż listew okiennych oraz okiennic. Końcowy efekt termomodernizacji.

za_pianka_pur_12 za_pianka_pur_13

za_pianka_pur_14

ZALETY zastosowania pianki PUR

- szybkość wykonania termoodernizacji dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej;

- monolityczność izolacji (brak mostków termicznych);

- wiatroszczelność;

- doskonała izolacyjność;

- paroprzepuszczalność.


Licencja: Creative Commons