Spedycja i transport to aktualnie jedne z najbardziej rozwiniętych branż przemysłowych, wyszukujące dobrze wyszkolonych specjalistów, którzy często narażeni są na działanie w stresie i pod presją czasową.

Data dodania: 2013-05-29

Wyświetleń: 3849

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Spedycja i transport – najczęstsze błędy

Efektywność ich pracy może być obniżona przez błędy, które popełniają czasem przez własne niedopatrzenie, niedouczenie lub niezależne od nich warunki zewnętrzne. Jakie zatem należą do najczęstszych i co zrobić, aby się ich wystrzegać?

Spedytor zajmuje się organizacją przewozu towaru, a zatem wszelkimi kwestiami związanymi z bezpiecznym transportem ładunku do miejsca docelowego. Są firmy, które kompleksowo ogarniają działania takie jak spedycja i transport, niektóre jednak funkcjonują w odrębnej branży spedycyjnej, a firmy transportowe są jedynie ich partnerami biznesowymi.

Schody zaczynają się już przy kwestii wyboru odpowiedniej formy transportu i samego załadunku. Źle dobrany przewoźnik może sprawić, że towar nie dotrze do klienta na czas lub dotrze uszkodzony. Na tego rodzaju niedogodności wpłynąć może chociażby usterka samochodu, jego zbyt mała ładowność, a także opóźnienie stworzone przez firmę zewnętrzną.

Częste błędy powstają również przy kwestiach dokumentów, kiedy spedytora przerasta tak zwana „papierkowa robota”. Pomyłką występującą najczęściej jest między innymi zawieranie umowy przewozu zamiast umowy zlecenia i używanie klauzuli niedozwolonych w zleceniach spedycyjnych. Nierzadko zdarzają się również błędy w nadaniu i odbiorze przesyłki. Kwestie te wydają się być może błahe i łatwe do ogarnięcia, ale w natłoku wielu przeróżnych obowiązków i coraz to bardziej kurczącego się czasu, łatwo o niewielkie pomyłki, które mogą mieć ogromne znaczenie i wiązać się z karami, również tymi pieniężnymi.

Kolejną kwestią, na którą każdy spedytor zwrócić musi szczególną uwagę, jest aktualna mapa. Wyznaczając trasę, trzeba wziąć pod uwagę wszelkie roboty drogowe, tymczasowe zmiany w ruchu drogowym oraz mosty i wiadukty, przez które często nie mogą przejeżdżać pojazdy przekraczające konkretną ilość załadunku. Nie sprawdzając szczegółowo trasy przejazdu przewoźnika, narażamy kierowcę na konieczność zmiany trasy, stanie w korku i co za tym idzie, znaczne opóźnienie w transporcie towaru.

Ostatnią, choć nie najmniej ważną sprawą, jest sprawdzenie wszelkich potrzebnych pozwoleń, których brak skutecznie zahamuje przepływ materiałów i stanie się kolejną przeszkodą na drodze do sprawnego ich przewozu.

Jak widać, spedycja nie jest łatwą branżą i nietrudno w niej o pomyłkę, mogącą zaważyć na losie przesyłki i zgodności całej usługi z podpisaną umową. Działania pod presją wcale tej pracy nie ułatwiają, trzeba jednak uważać na szczegóły, aby nie zrzucić na siebie i całą firmę poważnych i nieodwracalnych kłopotów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena