Leeds to prężnie rozwijające się miasto w północnej Anglii, zapewniające turystom moc atrakcji. Przepiękne galerie, ogrody tropikalne, okazały zamek z XIIw., czy organizowany rok rocznie festiwal przyciągają miliony turystów.

Data dodania: 2013-04-05

Wyświetleń: 1166

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tropical World
Do cieszących się największą popularnością wśród turystów miejsc w Leeds należy Tropikalny Świat, czyli ogród z imponującą kolekcją roślin tropikalnych. Ogród znajduje się w samym sercu miasta. Odwiedzając go, możemy poczuć się jak w amazońskiej puszczy lub na afrykańskiej pustyni. W ogrodzie zgromadzono dużą ilość orchidei, ale również i innych roślin, w tym dużej ilości kaktusów i sukulentów. Wizyta w ogrodzie to okazja do podziwiania tropikalnych ptaków.

Leeds jest więc miastem kontrastów, znajdziemy tu zarówno atmosferę tętniącego biznesem miasta jak i spokojne zakątki w położonych na wzgórzach wokół miasta farmach i parkach w dolinach rzeki Aire. Ze względu właśnie na swoją specyfikę i urokliwe położenie miasto pozostaje jednak na długo w pamięci.
Leeds jest jednym z szybciej rozwijających się miast Anglii. Na turystów czeka w nim wiele centrów handlowych, galerii i teatrów. Jedną z turystycznych atrakcji miasta jest wybrzeże, które dziś jest elegancką dzielnicą.

W Leeds znajdują się także interesujące muzea, np. City Art Gallery ze sporą kolekcją malarstwa. Miejska Galeria Sztuki (City Art Gallery)- to najważniejsza i zarazem największa galeria sztuki współczesnej w Anglii. To tu odbywają się najważniejsze imprezy kulturalne.

Leeds West Indian Carnival to najstarsza tego typu impreza w Europie i zarazem druga co do wielkości w Zjednoczonym Królestwie. Pierwszy karnawał w Leeds zorganizowali karaibscy imigranci. Od tej pory impreza odbywa się co roku w tym samym czasie, co jej londyński odpowiednik, czyli w ostatni weekend sierpnia.
Podczas trwającego trzy dni festiwalu ulice wypełnia kolorowy, ponad 150-tysięczny tłum. Odbywa się wtedy sporo koncertów, można też spróbować karaibskiego jedzenia, jak również kupić afrykańskie rzeźby, ubrania i flagi.

W Leeds jest wiele pubów, klubów, restauracji i często organizowane są różne koncerty na żywo. Oprócz tego w mieście jest wiele placówek kulturalnych, teatrów i muzeów.  W mieście jest również prężnie działająca drużyna piłkarska Leeds United A.F.C., która rozgrywa mecze na jednym z największych stadionów Wielkiej Brytanii - Elland Road.

Zamek Leeds
W Wielkiej Brytanii znajduje się też wieś o nazwie Leeds, a w niej piękny zamek. Wiele osób często myli te dwie miejscowości uważając, że zamek Leeds znajduje się w mieście na obszarze hrabstwa Yorkshire. W rzeczywistości tu jest jedynie zabytkowe opactwo i kilka klasztorów, a zamek zlokalizowany jest w zupełnie innym rejonie kraju, w pobliżu miejscowości Maidstone, w hrabstwie Kent.

Zamek wzniesiony został w XII wieku. Obecnie zamek wraz z otaczającymi go ogrodami, polem golfowym i malowniczym jeziorem jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych hrabstwa Kent. Zamek Leeds to nie tylko muzeum, ale i także miejsce gdzie organizowane są różnego rodzaju konferencje, bankiety czy wesela. I właśnie ze względu na klimat tego miejsca, elegancję i wspaniałe malowniczym otoczenie wiele osób powraca tu znów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena