Kilka słów o starym dobrym (?) DOS-ie.

Data dodania: 2008-03-24

Wyświetleń: 3941

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poniższy tekst to zbiór informacji dostępnych w różnych miejscach sieci. Nie stanowi on autorskiego opracowania i wyników badań naukowych, to kilka informacji o systemie operacyjnym umieszczonych w jednym miejscu. By może komuś stana sie one przydatne.

DOS

DOS (Disk Operating System) – dyskowy system operacyjny – rodzina systemów operacyjnych często utożsamiana z najstarszym systemem operacyjnym komputerów IBM – PC i zgodnych, który powstał, ok. 1980roku.
Protoplastą systemu DOS był system klasy CP/M.
System DOS nadal jest używany na komputerach nie wymagających zaawansowanych rozwiązań informatycznych, np. w księgowości.
System pracuje w trybie tekstowym ale o ile karta graficzna na to pozwala, mogą być na nim uruchamiane programy pracujące w trybie graficznym. Istnieją także nakładki graficzne na DOS, np. dla MS-DOS są to DOSShell i OpenGEM. Taka nakładka na DOS dająca środowisko graficzne były pierwsze wersje Microsoft Windows.
DOS jest systemem jednozadaniowym i jednoużytkownikowym. W przeciwieństwie do systemów uniksowych, nie był tworzony z myślą o pracy w sieci, lecz jako system przeznaczony dla indywidualnych użytkowników w domu lub w biurze, pracujących na komputerach wykonujących zadania nie wykraczające poza możliwości jednej maszyny. DOS nie ma wbudowanych mechanizmów zarządzania pamięcią ani ochrony pamięci – z tego względu nie jest systemem bezpiecznym dla danych i procesów.
Programy DOS-owe mogą być uruchamiane w systemie WINDOWS, OS czy LINUX poprzez program DOSBOX lub DOSemu.
DOSemu jest tylko maszyną wirtualną i do działania wymaga którejś z wersji DOS-a. Istnieją obecnie darmowe implementacje tego systemu, np.: FreeDOS. Niektóre programy napisane dla DOS-a działają w systemie WINDOWS.
W potocznej mowie osób zainteresowanych komputerami i oprogramowaniem, DOS bywa synonimem przestarzałego oprogramowania. Zainteresowanie DOS-em i możliwością uruchamiania napisanych pod niego programów wynika obecnie najczęściej z chęci korzystania ze starych, ale wciąż mogących dostarczyć dobrej rozrywki gier.
Ważniejsze systemy tej klasy:
- dla komputerów IBM SYSTEMU 360 – DOS/360,
- dla komputerów IBM SYSTEMU 370 i 390 – DOS/VSE,
- dla komputerów COMMODORE 64,
- dla ośmiobitowych komputerów ATARI – ATARI DOS, Super DOS, SpartaDOS, MyDOS, i inne,
- dla komputerów AMIGA – AmigaDOS,
- dla komputerów ROBOTRON
Licencja: Creative Commons
0 Ocena