W dzisiejszych czasach każda firma posiada dostęp do internetu. Czym większa firma, tym więcej komputerów w jej biurach, a co za tym idzie, tym większa sieć komputerowa. 

Data dodania: 2013-03-02

Wyświetleń: 1269

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

    W dzisiejszych czasach każda firma posiada dostęp do internetu. Czym większa firma, tym więcej komputerów w jej biurach, a co za tym idzie, tym większa sieć komputerowa. Posiadanie dużej sieci wiąże się ze znaczną ilością urządzeń aktywnych. Do tej kategorii należą, miedzy innymi, serwery plików, poczty, stron www, ale także zwykłe switche (niektóre zarządzane). Posiadamy zazwyczaj jakieś punkty dostępu do sieci bezprzewodowej. Coraz więcej urządzeń peryferyjnych jest podłączonych do sieci, a wśród nich np. drukarki, rzutniki, skanery, a nawet nowoczesne lodówki czy piece oraz systemy zarządzania roletami itd.

     Wszystko wpinamy w sieć, aby uzyskać zdalny dostęp i kontrolę. Cały ten ogrom tworzy wiele połączeń i mnoży urządzenia, które się łączą między sobą. Aby nad tym wszystkim zapanować potrzebne są coraz to lepsze narzędzia do zarządzania. Często zdarza się, że drukarka nie chce drukować. Pokazuje status OK, a na naszym komputerze pozostają niewydrukowane pliki. Może doprowadzić to do znacznej frustracji, ale powód jest prosty - zawiesił się jakiś switch. Trzeba zlokalizować, które urządzenie odmówiło posłuszeństwa i uruchomić je ponownie. Tu pojawia się pytanie: czy któryś z naszych pracowników odnotuje, że urządzenie się zawisło. A poza tym, warto wiedzieć ile raz w miesiącu wystąpiła taka sytuacja. W typowych warunkach nikt tego nie liczy. A okazać się może, że urządzenie nie ma wystarczającej mocy przerobowych, aby pracować w naszej sieci i należy wymienić je na mocniejsze, aby na przyszłość nie powtarzały się problemy. A może tylko wystarczy wymienić zasilacz na mocniejszy, bo są skoki napięcia i przy zbyt dużym skoku następuje zawieszenie? 

      Warto zauważyć, jak ważne jest, aby w sieci mieć oprogramowanie do jej monitorowania. Przykładowe oprogramowanie pracuje na systemie Windows, ale także można zainstalować je na systemach linuksowych. Na stronie producenta można znaleźć forum i opisy jak dokonać odpowiedniej instalacji. Program ten pozwala na dodanie wszystkich urządzeń sieciowych, które mają przyznany adres IP w sieci. Mogą być to urządzenia w sieci lokalnej, ale i także w sieci zewnętrznej. Oprogramowanie korzysta z protokołu SMNP, wspiera wszystkie wersje. Dla wygody użytkownika, można tu ustawiać raporty, powiadomienia, a także przeszukać logi. Wiadomo, że jak drukarka podłączona jest do sieci, da się z niej odczytać informacje np. ile pozostało papieru i tonera lub tuszu. Przy niskim poziomie możemy dostać maila i raport powiadamiający nas o potrzebie zakupu tonera do drukarki. Ale najważniejsza sprawa w monitorowaniu sieci to informacje jakie ilości danych są przesyłane między portami switchy. A także, które z tych urządzeń się zawiesiło i jak często. W jakich godzinach dochodzi do awarii itd. Dzięki temu oprogramowaniu uzyskamy łatwość w wyszukiwaniu problemów w naszej sieci, a co za tym idzie możliwość skutecznego usuwania i zapobiegania awariom.

Licencja: Creative Commons