Sieci WiMAX (802.16-2004) umożliwiają szerokopasmowy dostęp do Internetu i telefonii. Mogą pracować w warunkach bez widoczności optycznej pomiędzy bazą i odbiornikiem. Działają w licencjonowanym (chronionym) paśmie 3,4 ÷ 3,8 GHz.

Data dodania: 2010-05-19

Wyświetleń: 2548

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Standard WiMAX

Sieciami WIMAX popularnie nazywane są bezprzewodowe sieci pracujące w standardzie IEEE 802.16-2004. Nazwa „WiMAX" pochodzi od organizacji zrzeszającej producentów i zajmującej się certyfikacją urządzeń zgodnych ze standardem. Certyfikaty powinny gwarantować kompatybilność pomiędzy urządzeniami różnych producentów.

Przeznaczenie sieci WiMAX

WiMAX został zaprojektowany jako bezprzewodowa alternatywa dla łączy typu DSL, E1. Typowo ma umożliwiać szerokopasmowy dostęp do internetu i telefonii dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Jest też stosowany do połączenia wielu oddziałów firmy, jednostek administracji publicznej lub instytucji w jedną sieć. W polskich warunkach ekonomicznych często bywa traktowany jako sieć szkieletowa na potrzeby sieci hotspotów.

Potencjał standardu WiMAX

Typowy sektor radiowy WiMAX osiąga przepustowości rzędu 10Mb/s download i 8 Mb/s upload dla ruchu UDP w kanale 3,5 MHz. Stacje bazowe składają się z od jednego do sześciu sektorów radiowych. Sektory radiowe najczęściej tworzone są za pomocą anten o kącie promieniowania 60, 90 lub 120 stopni. W przypadku jednosektorowych stacji bazowych można wykorzystać anteny dookólne. Zasięg stacji bazowej jest uzależniony od rodzaju anten i ukształtowania terenu. Zwykle jest to kilka, czasami kilkanaście kilometrów. System WiMAX może działać bez widoczności optycznej (NLOS). Jednak efektywne zasięgi w takim przypadku spadają do kilkuset metrów - kilku kilometrów.

Wykorzystywane częstotliwości licencjonowane

W Polsce najpopularniejsze są sieci działające w paśmie licencjonowanym 3,4 ÷ 3,8 GHz. Ze względu na to, że w Polsce sieci WiMAX stosowane są w paśmie licencjonowanym, w pierwszej kolejności należy zadbać o rezerwację częstotliwości. Przydziałem częstotliwości zajmuje się Urząd Komunikacji Elektronicznej. Informacje związane z uzyskaniem pozwoleń radiowych dostępne są na stronach UKE. Po uzyskaniu informacji jakie kanały są wolne możemy przystąpić do wyboru urządzeń. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj dupleksu (TDD lub FDD).

Weźmy pod uwagę poniższe cechy charakteryzujące obydwa rodzaje urządzeń:

TDD

- efektywny w przypadku transmisji niesymetrycznej czyli w przypadku gdy ilość wysyłanych i odbieranych danych jest różna. Taką charakterystykę ma klasyczny dostęp do Internetu gdzie większość użytkowników więcej danych pobiera niż wysyła,

- stosunkowo tańsze urządzenia

FDD

- efektywny w przypadku transmisji symetrycznej

- nieco krótsze opóźnienia transmisji pakietów,

- droższe urządzenia

Licencja: Creative Commons
0 Ocena