W swoich artykułach postaram się umieszczać cenne informacje nt. produktów do obuwia i galanterii skórzanej i nieskórzanej oraz sposoby jej pielęgnacji, konserwacji i czyszczenia.

Data dodania: 2013-02-24

Wyświetleń: 1316

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podstawą odpowiedniego dopasowania środków konserwujących i preparatów do renowacji skór jest ich właściwa identyfikacja. Różna jakość skór na rynku, różny sposób garbowania, wyprawiania i wykończenia nie ułatwia zdefiniowania rodzaju tego wyjątkowego materiału przeciętnemu użytkownikowi. Sprawę dodatkowo komplikuje stosowane przez poszczególne firmy różne nazewnictwo poszczególnych rodzajów skór.

Mając powyższe na uwadze należy pamiętać, aby zawsze przed ostatecznym użyciem, któregokolwiek preparatu do skóry, wcześniej sprawdzić na niewidocznej części materiału jak dany preparat reaguje. Dopiero, kiedy efekt będzie zadowalający przystąpić do końcowego zabiegu.

Informacje pomocne we właściwej identyfikacji rodzaju skóry.

OBUWIE - RODZAJE SKÓR: 

 1. SKÓRY LICOWE (licowane, gładkie).

Skóry licowa to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania pożądanej struktury i właściwości.

Skóry licowe bydlęce - najczęściej stosowane.

Skóry licowe cielęce, z jagniąt, koźląt - skóry delikatne.

Skóry Cordovan - specjalnie wyprawione skóry z tylnej części grzbietów końskich. Najlepsze skóry Cordovan wyprawiane są w USA, Japonii oraz Hiszpanii (skomplikowany proces garbowania). Wyjątkowo trwała, elastyczna oraz bardzo odporna na działanie wilgoci. Skóra Cordovan z wiekiem pięknie i starzeje nabierając z czasem uroku. Ze względu na właściwości skóra doskonale nadająca się na luksusowe obuwie jesienno-zimowe.

2. SKÓRY SZORSTKIE:

- skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede),
- skóry nubukowe (nubuck, nubuk).

Często mylone ze sobą są skóry zamszowe i nubukowe.

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna). 

Nubuk jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie). 

Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji. 

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.
Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

4. SKÓRY LAKIEROWANE (lakierki, patent leather).

5. SKÓRY EGZOTYCZNE, SKÓRY Z GADÓW (z jaszczurki, z węży, z krokodyli, z płaszczki, rekina) itp.

6. SKÓRY SYNTETYCZNE (ekologiczne, eco-skóry).

Wkrótce kolejny artykuł.

Pozdrawiam

Licencja: Creative Commons
0 Ocena