Jedynie nieliczni z nas mają pojęcie o tym, jak się robi popularne złocenia na opakowaniach z wielu produktów - prześledźmy więc, w jaki sposób powstają takie małe cuda.

Data dodania: 2013-02-22

Wyświetleń: 1641

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Słodycze, środki chemiczne, książki, gadżety, odzież – wszystko to może zawierać ślady użycia druku z użyciem folii na gorąco i matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło. Efekt, jaki dzięki temu można uzyskać jest estetyczny i ciekawy, jednak na co dzień nikt nie zastanawia się nad tym, jak tworzy się napisy z szamponów do włosów albo naklejki z opakowań płyt. Wystarczy, że ładnie wyglądają.

Ich cechą charakterystyczną jest wielokolorowy połysk. Pewnie niejeden z nas trzymał przez chwilę pudełko zawierające naklejkę z logo firmy, odbijające różne kolory, zafascynowany urokiem lśniącego obrazka. Nigdy jednak nie zainteresował się tym, co to właściwie jest, jak powstaje, ilu potrzeba ludzi, by coś takiego stworzyć, ani jak nazywa się technika wyrobu. Hot stamping, w wolnym tłumaczeniu „wytłaczanie na gorąco” to sposób na uczynienie wydruku bardziej atrakcyjnym.

Nawet na biletach autobusowych mamy do czynienia z podobnym efektem. Termodruk to ciekawe zjawisko. Matryca podgrzewana jest do około stu stopni Celsjusza. Po zetknięciu z folią politereftalanu etylenu rozgrzewa się warstwa zawierająca klej. Ten aktywizuje się w miejscach matrycy i wraz z odpowiednim fragmentem warstwy lakieru i warstwy aluminium pozostaje na drukowanej hot stampingiem powierzchni.

Na pierwszy rzut oka nie jest to niewiarygodnie skomplikowana sztuka - potrzebne są fachowe produkty, odrobina umiejętności i sprzęt. Warto jednak czasem zainteresować się tym, co nas otacza, z czym mamy do czynienia każdego dnia. Jest mnóstwo okazji do zdobycia wiedzy ogólnej, która jest tak ceniona w towarzystwie, pracy i rodzinie. Wystarczy zajrzeć do Internetu czy encyklopedii, źródła wiedzy ferują nam zastrzyk informacji w najpewniejszej i najwygodniejszej dawce.

Istnieją również programy, które pokazują dokładnie, krok po kroku, jak powstają niektóre produkty w sposób przystępny i zrozumiały. Hot stampingu używa się też do uszlachetnienia druku, efekty takiej operacji są bardzo popularne i czasem kojarzone z magią, kiedy na okładce książki znajdują się złocenia i wzory charakterystyczne dla świata baśni, z przyjemnością po nią sięgamy licząc na to, że treść jest równie przyjemna jak okładka dla oka.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena