Każdy, kto przymierza się do budowy domu, chciałby wiedzieć, ile go to wyniesie i czy jest go na to stać. Dlatego przedstawiam w poniższym artykule, jakie są koszt budowy domu w 2013 roku. Są to oczywiście koszty orientacyjne, ale podają pewne ważne informacje.

Data dodania: 2013-02-18

Wyświetleń: 6279

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

W sumie, według kosztorysów specjalistów, jednorodzinny dom o powierzchni ok. 120 m2 można wybudować obecnie za ok. 340 tysięcy złotych, z czego ok. 195 tysięcy wydamy na doprowadzenie do stanu surowego zamkniętego. Koszt budowy domu w 2013 nie jest więc dużo wyższy niż w latach poprzednich, dlatego warto właśnie w tym roku zabrać się za budowę.

koszt budowy domu 2013

A jakie są koszty budowy poszczególnych elementów domu?

Koszt budowy fundamentów

Standardowe fundamenty domu wylejemy za ok. 32 tysiące złotych. Tyle będą kosztować fundamenty dla ścian o grubości ok. 25 cm. Jeśli chcesz ściany grubsze lub stawiasz dom na gruncie o małej nośności, koszt ten oczywiście wzrośnie.

Koszt budowy ścian

Ceny materiałów ściennych dosyć często się zmieniają, więc trudno jest dokładnie oszacować ten koszt, ale specjaliści mówią o koszcie ok. 36 tysięcy w roku 2013. Warto dobrze poszukać odpowiedniej firmy, która zajmie się budową ścian, ponieważ koszty robocizny u różnych firm znacznie się różnią.

Koszt budowy stropu i elementów żelbetowych

W zależności od technologii – strop monolityczny, strop gęstożebrowy lub strop prefabrykowany – zapłacimy w obecnym roku od mniej więcej 18 tysięcy do 33 tysięcy złotych.

Koszt budowy pokryć dachowych i orynnowania

Dach możemy pokryć dachówką ceramiczną lub dachówką cementową. Dachówka cementowa jest nieznacznie tańsza, ale w obu przypadkach zapłacimy za dach ok. 46 tysięcy złotych. Możesz znacznie zredukować koszty – do ok. 21 tysięcy – jeśli zdecydujesz się na lżejszą konstrukcję dachową z gontu bitumicznego.

Koszt budowy okien

Za najtańsze okna, razem z montażem, zapłacimy ok. 17 tysięcy złotych. Polecam jednak zdecydować się na lepsze, energooszczędne okna. Koszt takich okien razem z montażem to ok. 26 tysięcy złotych, ale w późniejszych okresie oszczędzisz na kosztach energii.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena