Jeśli chcemy spędzić naprawdę niedrogi urlop w „cieplejszych” destynacjach, warto rozważyć wyjazd właśnie o tej porze roku. Daje nam to możliwość na spędzenie ciekawych i w dodatku bardzo oszczędnych wakacji, ze względu na niski poziom cen za wynajem miejsc noclegowych.

Data dodania: 2013-02-06

Wyświetleń: 2423

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bułgaria zapewni dla każdego coś ciekawego - zaczynając od wybrzeża Morza Czarnego, gdzie można znaleźć spokojne i ciche kurorty, poprzez malownicze, górskie regiony, kończąc na naturalnych ciekawych obszarach, idealnie nadających się dla różnych dyscyplin sportowych. Raporty z ostatniego roku wydane przez Narodowy Instytut Bułgarii odnotowały wzrost o 5% turystów odwiedzających ten kraj w skali całego roku. Złote Piaski, Bałczik, Albena, Słoneczny Brzeg i Nessebyr były głównymi i najbardziej popularnymi ośrodkami pośród turystów w okresie letnim.

Kompleksy apartamentowe w Bułgarii przeżywają prawdziwe oblężenie od czerwca do końca września, a co za tym idzie, ceny w tym czasie są najwyższe. Wspaniały klimat tego kraju oferuje jednak ciepłą i ładną pogodę także poza sezonem, a apartamentowce odnotowujące spadek liczby gości proponują niezwykle atrakcyjne ceny za nocleg.

Lotniska zlokalizowane na wybrzeżu, z których korzystają turyści, również odnotowały wzrost lotów z Niemiec, Norwegii, Szwecji, Danii, Rosji, a przed wydarzeniami na lotnisku w Burgas, także z Izraela. Co ciekawego, o 10% spadła liczba turystów z Wielkiej Brytanii, a o 10 % wzrosła liczba Rosjan. W 2012 odnotowano ponad 8 milionów odwiedzających, a większość z nich została na wybrzeżu Morza Czarnego. Światowa Rada Podróży i Turystyki przewiduje, że do roku 2017 liczba ta może wzrosnąć do 17 mln odwiedzających rocznie.

Choć główne kurorty, Złote Piaski i znacznie większy Słoneczny Brzeg, przyciągają zwykle młodszą klientelę w szczytowych miesiącach sezonu - lipcu i sierpniu, to poza nimi widać znacznie szerszy zakres wiekowy gości, w tym jest wiele rodzin z dziećmi. Obydwa te ośrodki są wymarzonymi lokalizacjami na wakacje dla ludzi, którzy kochają się bawić. Jest tu mnóstwo morskich atrakcji, takich jak pływanie na bananie, paralotniarstwo, surfing, jak również liczne oferty dla osób, które niezbyt przepadają za zabawą w wodzie, jak choćby golf.

Miłośnikom małych i bardziej przyjaznych ośrodków warto polecić Balczik i Albenę na północy oraz Nessebyr i Sozopol w południowej części wybrzeża, które zachwycą zwłaszcza pasjonatów historii, kultury i sztuki. Są one bowiem bogate w zabytki i mogą pochwalić się naprawdę długimi i ciekawymi dziejami.

Planując tanie wakacje w Bułgarii, warto zastanowić się nad wypoczynkiem poza sezoniem. Klimat na południowym wybrzeżu Morza Czarnego oferuje słońce i wysokie temperatury zarówno przed rozpoczęciem sezonu, jak i po. Pomimo tego, że większość atrakcji Słonecznego Brzegu będzie zamknięta, za wyjątkiem kilku barów i restauracji, które pozostają otwarte przez cały rok dla stałych mieszkańców i dla odwiedzających poza sezonem. Również sporo hoteli jest w tym okresie zamknięta, ale tysiące luksusowych apartamentów dostępnych w kurorcie jest wynajmowana za śmiesznie niskie stawki.

Nessebyr i Sozopol przyciągają turystów przez cały rok, zwłaszcza tych, którzy chcą poznać Bułgarię - jej historię i zabytki, a nie tylko leżeć plackiem na plaży. Wakacyjne miasta wybrzeża poza sezonem są fantastyczną okazją do ucieczki od tłumów turystów i oferują smak niesamowitej bułgarskiej gościnności. Zarówno Warna, jak i Burgas, to piękne miasta, idealne na długie spacery poprzez swoje słynne nadmorskie parki i zabytki.

Lotniska w Burgas i Warnie prowadzą połączenia z większości europejskich lotnisk przez cały rok, a rezerwacje wykonane z dużym wyprzedzeniem mogą także oferować bardzo rozsądne ceny.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena