Bułgaria wraca do łask i jest co raz częściej wybieraną destynacją na wakacyjne lenistwo. 

Data dodania: 2014-11-24

Wyświetleń: 1615

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Turystów przyciąga przede wszystkim pięknymi, piaszczystymi plażami oraz konkurencyjnymi cenami. Tygodniowy pobyt, z lotem czarterowym, transferem do hotelu trzygwiazdkowego i 2 posiłkami dziennie kosztuje od 1500 zł za osobę. Można pokusić się również o organizację wyjazdu na własną rękę. Oferta linii lotniczych jest bardzo szeroka, a w internetowych wyszukiwarkach hoteli na pewno znajdziemy pokój na każdą kieszeń.

Jednym z najbardziej malowniczych miast na czarnomorskiej bułgarskiej riwierze jest Sozopol. Stare Miasto leży na skalistym półwyspie. Turystom oferuje gąszcz brukowanych, wąskich uliczek, idealnych na romantyczne spacery, bowiem zachwycają tu stare kamienno-drewniane kamieniczki. Domy otaczają kamienne mury z drewnianymi bramami, za którymi skrywają się ogrody z wszechobecnymi tutaj drzewami figowymi. Na każdym kroku można spotkać staruszki sprzedające figowe dżemy.

W mieście nie brakuje kafejek i tawern, gdzie można wypić pyszną kawę, koło południa swoje stanowiska zajmują uliczni artyści: malarze, rzeźbiarze, aktorzy i muzycy. Wielu spacerujących można również spotkać na promenadzie porośniętej figowcami, która biegnie wzdłuż zatoki. Po drodze znajdziemy wieżę w starych murach obronnych, służącą za punkt widokowy, bowiem z jej szczytu rozciąga się cudowny krajobraz plaży i morza.

Dla lubiących błogi odpoczynek na czystych plażach nie brakuje hotelowych leżaków i parasoli, jeśli jednak szukamy atrakcji można skusić się na wyprawę pontonem. Szaleńcza jazda po falach za rozpędzoną motorówką robi spore wrażenie. Atrakcją są również lokalne wycieczki między innymi do Nesebyru, gdzie respekt budzą fragmenty grubych na 4 metry mury obronne. Przy wjeździe do miasta stoi jego symbol, czyli wiatrak z XIX wieku. Na turystycznej drodze spotkamy również cerkwie, które tworzą klimat Nesebyru. Najstarsze cerkwie zachowały się tutaj jeszcze z V wieku. Prawdziwym spotkaniem z przyrodą jest natomiast rejs po rzece Ropotamo, niesamowity widok tworzą dorodne drzewa na obu brzegach, które stykają się koronami, tworząc zielony tunel, z którego zwisają zielone pnącza. Podróży towarzyszą siedzące na gałęziach kormorany i czaple oraz żółwie błotne na brzegach.

Chcąc skusić się na pamiątki z Bułgarii, warto wybrać lokalną ceramikę w wielu wzorach i ciekawych malowaniach oraz oczywiście bułgarskie wino i dżem figowy. Jeśli chodzi przykładowe ceny w Sozopolu, wystarczy przeliczyć, że 1 lew bułgarski to 2,12 zł i tak woda mineralna kosztuje 1,7 zł kawa  i bochenek chleba po 3,2 zł, obiad w restauracji od 16 zł, natomiast butelka regionalnego wina od 10 zł.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena