Niewielka tarczyca i produkowane przez nią hormony mają duży wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Ich wpływ na metabolizm jest ogromny, zaś zaburzenia związane z produkcją hormonów i choroby tarczycy mogą skutecznie utrudniać życie. 

Data dodania: 2013-01-31

Wyświetleń: 1716

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z tarczycą?

W przypadku nadczynności tarczycy głównym problemem jest nadmierna produkcja hormonów, która może być spowodowana zaburzeniami układu odpornościowego. Czasem za nadmierną ilość hormonów odpowiedzialne są tzw. gruczolaki, które rozwijają się w tarczycy i zakłócają jej normalne funkcjonowanie. Gdy hormonów jest zbyt mało, zaczynają się problemy związane z  niedoczynnością tarczycy. Ten problem może być skutkiem zaburzenia układu immunologicznego lub też efektem leczenia nadczynności tarczycy. U dzieci niedoczynność tarczycy jest wyjątkowo niebezpieczna i może stanowić poważny problem w rozwoju psychicznym. Ospałość i zmęczenie to główne problemy związane z tą dolegliwością, zaś brak ich leczenia w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śpiączki. U dzieci niedoczynność tarczycy objawia się również takimi zachowaniami jak senność, brak apetytu i wyjątkowy spokój.

Choroby tarczycy diagnozuje się na podstawie badania ilości hormonów we krwi, zaś u osób mających problemy z tarczycą bardzo ważne jest przeprowadzanie systematycznych badań kontrolnych. Głównym celem leczenia w przypadku chorób tarczycy jest przywrócenie równowagi hormonalnej, zaś w leczeniu stosowane są leki, a czasami – operacja. Niedoczynność tarczycy wiąże się również z dość długotrwałą terapią, polegającą na uzupełnianiu niedoborów hormonów.

Osobom mającym problemy z tarczycą może również pomóc medycyna alternatywna. Zalecane są ćwiczenia jogi, które pomagają usprawnić pracę tarczycy, zalecana jest również dowolna aktywność fizyczna. Ważnym elementem kuracji w przypadku chorób tarczycy jest prawidłowa dieta, którą należy skonsultować z lekarzem. Osoby z niedoczynnością tarczycy nie powinny np. jeść kapusty i brzoskwiń, które mogą utrudniać produkcję hormonów tarczycy. Te same produkty mogą być natomiast pomocne osobom z nadczynnością tarczycy. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena