Przemysł drzewny dzielimy na następujące grupy: przemysł tartaczny, przemysł płyt i sklejek, stolarki budowlanej, meblarski, opakowań drewnianych, zapałczany.

Data dodania: 2012-12-19

Wyświetleń: 1390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpady powstające przy mechanicznej obróbce drewna, karpina, i drobnica drzewna to doskonałe odpady służące do produkcji płyt. Tutaj konieczna jest bliskość dostaw drewna z uwagi na surowcochłonność produkcji (na 1 t płyt zużywa się 2,5-3 m3 odpadów drewna). Natomiast ze względu na potrzebę zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków w przypadku wytwórni płyt pilśniowych (jej zużycie wynosi 40-60 m3 na 1 t płyt), które ze względu na dużą uciążliwość dla środowiska powinny być oczyszczone nie tylko mechanicznie, lecz także biologicznie, lokalizacja zakładów produkcyjnych znajduje się w większości nad ciekami o dużych przepływach wód.

Kolejnymi gałęziami przemysłu drzewnego są meblarstwo i wyroby stolarskie. Obejmują one projektowanie i wytwarzanie wszelkiego rodzaju mebli: szaf, stołów, krzeseł, komód, biurek. Oprócz tego produkowane są inne wyroby z drewna, takie jak: budy dla psów, altany ogrodowe, łuki, dodatki do mieszkań, kurniki, szopy i tym podobne. Należy pamiętać także, że wśród przemysłu drzewnego wyróżnić można jeszcze opakowania drewniane, np. skrzynki. Wyróżniamy także przemysł zapałczany, który obejmuje wytwarzanie zapałek. Z drewna pochodzą także inne rodzaje wytworów, których nie można zaliczyć do żadnej z branż. Należą do nich narzędzia, przybory kreślarskie, wyroby z wikliny, trzciny i korka.

Wyróżniamy różnego rodzaje maszyny do drewna używane w przemyśle drzewnym. Są to między innymi maszyny do:

impregnacji drewna,

obróbki drewna i tworzyw drzewnych np. strugarka, okleiniarka, frezarka, przecinarka, piła, szlifierka, pilarka, prasa;

odpylania i odwirowywania,

produkcji mebli tapicerowanych,

produkcji oklein,

produkcji płyt pilśniowych,

produkcji płyt wiórowych,

produkcji sklejek,

przemysłu celulozy-papiernictwa,

przemysłu leśnego,

lakiernie,

suszarnie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena