Od nich właściwie zależy najwięcej. W drugiej kolejności ważne jest oczywiście zastosowanie odpowiednich materiałów. Najlepszy można przecież źle umieścić i zepsuć cały efekt. Wśród różnorodnych materiałów dostępnych do izolacji, warto przyjrzeć się zwłaszcza jednemu z nich – keramzyt, czyli lekkie kruszywo używane do celów budowlanych,. Powstaje on poprzez wypalanie gliny ilastej w temperaturze aż 1150 stopni Celsjusza. Ta specyficzna forma izolacji najlepsza jest do zastosowania przy izolacji gruntowej ( np. pierwsza warstwa podłogi ).
Keramzyt, choć może nie do końca znany, ma wiele zalet – do jednych z nich należy jego wszechstronność, która objawia się w możliwości zastąpienia aż trzech zwykłych warstw izolacji. Ponadto, jako że jest to kruszywo, rozkłada się on dość równomiernie na powierzchni, która ma izolować, w związku z czym nie potrzeba stosować podsypki piaskowej. Dodatkowo dzięki swemu zagęszczeniu jest to dobra podstawa pod posadzkę, w związku z czym można śmiało zrezygnować z betonowego podłoża na ten cel. Wadą, choć może i zaletą w pewnym sensie, jest jednak – z racji bycia kruszywem – zdolność do izolacji tylko termicznej.
Jednyną jego wadą jest przepuszczalność wody. Pomimo tego wydaje się być dobrym rozwiązaniem jako warstwa izolacyjna pod podłogą. Jest on przydatny nie tylko w przypadku podłóg – można go śmiało stosować także na wyższych kondygnacjach, na przykład na dachu, przy ścianach, czy też kanałach instalacyjnych. Odkrycie i stosowanie keramzytu do celów izolacyjnych może ułatwić pracę.