Terapia esencjami  kwiatowymi  kojarzona jest  dzisiaj przede wszystkim z angielskim lekarzem  dr. Edwardem  Bachem.  Mało kto wie, że ma on swego współczesnego następcę,  wielkiego kontynuatora jego dzieła...

Data dodania: 2012-11-16

Wyświetleń: 1826

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 

Prekursorem terapii esencjami kwiatowymi był Edward Bach (1886-1936). Z wykształcenia lekarz, bakteriolog, homeopata, z powołania – uzdrowiciel dusz.

Na podstawie wieloletnich obserwacji swoich pacjentów doszedł do wniosku, że dolegliwości ciała są efektem dysharmonii panującej we wnętrzu człowieka. To co nazywamy chorobą jest już tylko uzewnętrznieniem problemów wewnętrznych.

Leczenie ciała zatem należy rozpocząć od naprawy umysłu. W pierwszej kolejności należy uporządkować życie psychiczne, uzdrowić zaburzone emocje, a za zdrowym duchem podąży zdrowe ciało. Koncepcja ta wspólna jest terapiom holistycznym, które postrzegają człowieka jako całości, a zdrowie jako jedność i harmonię stanu umysłu, ducha i ciała.  

Pragnieniem Bacha było opracowanie leku który pomógłby trwale wyleczyć chorego, a nie był tylko chwilową ulgą w cierpieniu.

Po latach poszukiwań opracował system 38 esencji kwiatowych niosących ukojenie dla duszy, przywracających spokój, równowagę, harmonię  wewnętrzną. Uznał swój system za kompletny i zamknięty.

(Więcej o metodzie dr. Bacha w artykule: Terapia kwiatowa dr. Bacha)   

 

Andreas Korte

Współcześnie za kontynuatora spuścizny Bacha, jego wielkiego następcę, uznawany jest  szwajcarski botanik, podróżnik, twórca esencji Andreas Korte. 

Korte rozpoczął wytwarzanie esencji kwiatowych w latach 80. Początkowo pracował głównie z kwiatami Bacha. Z czasem istotnie rozwinął tę terapię. Nie tylko znacznie poszerzył wachlarz stosowanych esencji – dzisiaj jest ich ponad 400 - opracował także innowacyjną metodę ich wytwarzania z pomocą geody krystalicznej, która już nie wymaga zrywania i niszczenia kwiatów.

W poszukiwaniu materiału na nowe esencje Korte przemierza Europę, Afrykę, Wyspy Kanaryjskie, puszczę amazońską. W ekologicznie czystych, częstokroć niedostępnych rejonach powstają wciąż nowe esencje. Już nie tylko kwiatowe (esencje róż europejskich, roślin dzikorosnących, kwiatów afrykańskich i kanaryjskich) ale także esencje zwierząt, minerałów, metali i kamieni szlachetnych, morskie, grzybów, środowiska.

Wśród  esencji kwiatowych na szczególną uwagę zasługują esencje orchidee amazońskich i kubańskich.

Pierwsze esencje orchidei amazońskich powstały ponad dwadzieścia lat temu.

 

Orchidee

W Europie, włącznie z obszarem śródziemnomorskim spotkać można 264 rodzaje orchidei. W tropikalnych lasach deszczowych ich różnorodność jest niewiarygodnie wielka. Na świecie spotyka się ich 25 000 – 35 000 różnych rodzajów.

Orchidee to najmłodsze rośliny na szczeblu ewolucyjnym świata flory. Urzekają bogactwem barw, zaskakują różnorodnością form wyrazu. Swym kształtem przypominają owady, organy, symbole.

Szczególnie ekstrawaganckie są te orchidee, w których formie czy rysunku kwiatów dostrzec można postacie… Aniołów! Ta wspaniała mowa „ciała”, obrazów, w swej pełni formy i barwy wskazuje również na najwyższą energetyczną specjalizację orchidei.

Orchidee europejski i śródziemnomorskie, jak wiele innych roślin, wyrastają z ziemi, są w niej ukorzenione, bezpośrednio z nią połączone. Ma to wpływ na poziom ich energetycznego oddziaływania. Orchidee europejskie energetycznie działają na poziomie ciała fizycznego. Regulują funkcjonowanie 7 głównych czakr (centra energetyczne) i przejawiają swoje działania przede wszystkim w ciele emocjonalnym.

Orchidee amazońskie egzystują natomiast w trudnych warunkach panujących w tamtejszych lasach tropikalnych. W dążeniu do światła, „wspięły” się na wysokie drzewa, lokując się w ich koronach. Nie są już związane z podłożem. Z pomocą korzeni czepnych usadowiły się w górnych piętrach lasu tropikalnego. Tutaj kilkadziesiąt metrów ponad ziemią, podobnie jak inne epifity wiodą żywot samodzielny,  niezależny od drzewa, korzystając z niego tylko jako podpory.

Fakt, że rośliny te nie mają bezpośredniego kontaktu z ziemią ma istotne znaczenie. Na płaszczyźnie energetycznej oznacza to, że w swym działaniu wykraczają daleko poza ciało eteryczne i emocjonalne symbolizowane przez drzewo i ziemię. Połączenie orchidei z drzewem oznacza że są  „ukorzenione” w warstwie emocjonalnej. Tu zaczyna się ich działanie, ale zasadniczy obszar ich aktywności jednak przekracza poziom emocjonalny, sięgając jeszcze dalej, do wyższych poziomów.

Z punktu widzenia energetycznego, orchidee amazońskie związane są z wyższymi czakrami i wyższymi poziomami informacyjnymi. Poruszają się w wyższej sferze, tworząc połączenie Kosmos - Człowiek - Ziemia.

Uwielbiam esencje! A moje ulubienice to CUDOWNE Orchidee Amazońskie oraz Delfinek :-) Ze względu na ich energetykę, to jak pięknie, w szczególny sposób na mnie działają. W moim odczuciu mają bardzo wysokie wibracje. Super mi się w nich przebywa! To jest to, co dla mojej energetyki jest Boskie :) One działają na mnie kolorami, miłymi odczuciami na sercu […] bliskie są moim ulubionym wibracjom, mają wspaniały dar i niesamowity, subtelny sposób przemawiania i działania na moją energetykę.
Aneta 

Na poziomach subtelnych esencje orchidei amazońskich poszerzają świadomość, wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, rozpuszczają głębokie lęki, dodają życiu lekkości, radości i swobody.

Uczą jak z dystansem podchodzić do siebie i swoich problemów. Niwelują blokady i ograniczenia, ułatwiają kontakt z obszarem podświadomości w którym zgromadzone są nasze wspomnienia. Niejako „przywracając” pamięć, dają nam, tym samym, lepsze rozeznanie w przyczynach dręczących nas obecnie problemów.

Stymulują żeński aspekt naszej osobowości; otwierają na miłość, dodają łagodności, zrozumienia, miękkości, rozwijają umiejętność słuchania, otwierają na drugiego człowieka. Są dużym wsparciem i pomocą  w terapiach energetycznych.   

Badania potwierdzają ich szczególnie dobre działanie w terapii bólu i w zwalczaniu infekcji.

Nie jest dziełem przypadku, że esencje orchidei pojawiły się właśnie teraz, na początku Ery Wodnika. Coraz więcej ludzi bowiem rozwija się duchowo i coraz częściej będą „zagadywani” przez esencje orchidei, które właśnie tę ewolucję przyspieszają.

Częstotliwości poszczególnych orchidee są bardzo wysokie, dlatego też, każdej z nich przyporządkowana jest działająca uziemiająco esencja minerałów.

Zanim zacznie się stosować esencje orchidei amazońskich należy zadbać o dobre uziemienie - stosując wcześniej np. esencje minerałów - i zrównoważenie emocjonalne. To, z kolei, osiągnąć można stosując esencje kwiatów (np. esencje Bacha).  Dopiero po takim przygotowaniu, w następnej kolejności, można zastosować esencje orchidei.

Dobór esencji jest zawsze kwestią indywidualną, uzależnioną od poziomu rozwoju, świadomości i potrzeb. Dla osób dopiero rozpoczynających swą przygodę z esencjami orchidei, zaleca się korzystanie z pojedynczych esencji.

Najlepiej przed zastosowaniem sprawdzić przydatność danej esencji z pomocą wahadła, testu pulsu lub testu kinezjologicznego.

 

Przykładowe działanie esencji:
Orchidee amazońskie


Orchidea Agresji
  Aggression-Orchid (Acineta superba)
Uwalnia blokady w dolnych czakrach, wspiera ich  transformację, w efekcie uwalniana jest  energia bazowa, która rozpuszcza agresję. W ten  sposób  uzyskujemy dostęp do naszych sił witalnych.


Orchidea Anioł   Angel-Orchid (Epidendrum secundum)
Esencja rozszerza świadomość, otwiera na  komunikację z wyższymi poziomami. Sprawia, że czujemy się lekko i swobodnie, nie tracąc przy tym poczucia bezpieczeństwa. 


Orchidea Anioł Stróż  Angel-of-Protection Orchid (Miltonia phalaenopsis)
Dla osób subtelnych i wrażliwych, czujących się osaczonymi we wrogim i nieprzyjaznym otoczeniu. Dla tych, którzy potrzebują "parasola ochronnego". Esencja daje ochronę, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. 


Orchidea Komunikacji Channeling-Orchid (Oncidium incurvum)
Esencja ułatwia dostęp do wyższych poziomów naszej świadomości. Sprawia, że uważniej wsłuchujemy się w swój wewnętrzny głos.  


Orchidea Czekoladowa Chocolate-Orchid (Stanhorpea wardii)
Dla ludzi chcących otworzyć się na smakowanie życia. Esencja pozwala rozpoznać, że życie to droga radości. Uwalnia od psychicznych ograniczeń.  

 

Orchidee kubańskie

 
Phantom-Orchid (Dendrophyllax varius)
Esencja działa uspokajająco i centrująco, wspiera rozwój pokory i skromności. Na płaszczyźnie fizycznej pomocna przy bólach fantomowych (np. po amputacji kończyn). Także przy bólach, których pochodzenie nie jest zdefiniowane. Działa na górne czakry: 10 i 11.

  
Lady Butterfly (Psichosys papilo)
Esencja, pomaga w uzewnętrznianiu wewnętrznego piękna, pomaga widzieć rzeczy z lekkością, iść przez życie swobodnie, radośnie. Pomaga rozpoznać, że prawdziwa radość i piękno pochodzą z naszego wnętrza. Osobom w ciężkich, trudnych sytuacjach, pomaga obchodzić się ze zdarzeniami z dystansem, postrzegać je z swobodą. Na poziomie fizycznym pomocna jako wsparcie dla osób opiekujących się umierającymi. Działa na górne czakry: 10 i 11.


Nonnenhaube (Prosthechea cochleata)
Wspiera, kiedy czujemy się spętani i ograniczeni. Pomaga otworzyć umysł i wyjść poza wewnętrzne ograniczenia. Dla tych, którzy pragną rozwinąć więcej tolerancji i  zdolność szerszego postrzegania. Dla osób zniewolonych dogmatami, dla ofiar sekt. Na mentalnej płaszczyźnie uświadamia, że możemy rozwijać własny potencjał. Esencja polecana jako wsparcie procesu uczenia się. Działa na górną czakrę: 8.

 
Green - Orchid (Epidendrum umbellatum)
Esencja polecana do stosowania w rolnictwie albo w ogrodnictwie: wspiera wzrost roślin, dba o ich zdrowy rozwój. Pomaga odkryć w sobie  talent - „rękę” -  do roślin. Wspiera komunikację ze światem roślinnym, pozwala rozwinąć miłość do roślin i innych form życia. Obdarza cierpliwością i wytrwałością, otwiera na płaszczyznę duchową. Łączy intuicję z logiką, pomaga w podejmowaniu właściwych rozstrzygnięć. Działa na górne czakry: 8 i 9.

 
Power - Orchid (Cirrhopetalum ornatissimum)
Esencja wspiera w tym momencie życia, w którym decydujemy się na rozwój wewnętrzny. Łączy z wyższymi poziomami spirytualnymi, wspiera rozwój duchowy. Polecana w medytacji. Esencja stymuluje procesy samoleczenia na najgłębszych poziomach. Działa na czakry: 11, 12. 

 

 

Opracowano na podstawie:
Andreas Korte - "Ratgeber Blütenessenzen", 2001, Riealsingen 

 

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena