Terapia kwiatowa dr. Bacha jest metodą znaną i stosowaną na świecie od wielu lat. Zyskała uznanie milionów ludzi, w tym wielu lekarzy i terapeutów. Wiedzę o niej wykłada się na wyższych uczelniach, a Rescue Remedy – Lek Pierwszej Pomocy stanowi obowiązkowe wyposażenie angielskich karetek pogotowia ratunkowego.

Data dodania: 2012-11-13

Wyświetleń: 2646

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeśli na myśl o rozmowie z szefem wpadasz w panikę, na widok pająka chwyta cię paraliż i za nic na świecie nie wsiądziesz do windy, możesz sobie zaaplikować Rescue Remedy - kompozycję pięciu esencji stosowaną w nagłych wypadkach, np. przy silnym stresie, w czasie ataku paniki czy w szoku pourazowym.

Brzmi to nieco fantastycznie, ale... działa.

Terapia kwiatowa dr. Bacha jest metodą znaną i stosowaną na świecie od wielu lat. Zyskała uznanie milionów ludzi, w tym wielu lekarzy i terapeutów. Wiedzę o niej wykłada się na wyższych uczelniach, a Rescue Remedy – Lek Pierwszej Pomocy stanowi obowiązkowe wyposażenie angielskich karetek pogotowia ratunkowego.

Esencje doktora Bacha

Wszystko zaczęło się na początku lat 30. XX w. od dr. Edwarda Bacha, angielskiego lekarza, bakteriologa i homeopaty. Przekonany, że podłożem większości chorób somatycznych jest psychika człowieka i to nią należy zająć się w pierwszej kolejności, poszukiwał bezpiecznego, naturalnego leku mogącego uzdrowić zaburzone emocje, wypaczone cechy osobowościowe. Właściwe remedia odkrył w świecie roślin, w popularnych leśnych i łąkowych kwiatach.

Po wielu latach poszukiwań stworzył 38 ekstraktów kwiatowych, z których każdy działa na inny stan psychiki. Dr Bach leczył nimi siebie, rodzinę i znajomych, potem także swoich pacjentów.

Ostatecznie odszedł od medycyny konwencjonalnej i całkowicie poświęcił się terapii kwiatowej.


Siła słońca i kwiatów

Opracowana przez dr. Bacha metoda uzdrawiania psychiki człowieka, a w konsekwencji również i ciała, jest niezwykle prosta i bardzo skuteczna.

Polega ona na pozyskaniu z kwiatów leczniczych wibracji i wprowadzeniu ich do osłabionego energetycznie organizmu. W ten sposób zaburzona chorobą równowaga wewnętrzna zostaje przywrócona, a w organizmie uruchamiają się procesy samoleczenia. Sam Bach określił działanie ekstraktów jako zalanie systemu energetycznego pięknymi wibracjami.     

Metoda pozyskiwania ekstraktów różni się od tradycyjnych metod stosowanych w homeopatii. Choć szczegóły wyrobu esencji pozostają tajemnicą warsztatu ich producentów, ogólne zasady pozyskiwania remediów pozostają od czasów dr. Bacha niezmienne. Nadal wykorzystuje się te same kwiaty i stosuje te same metody - słoneczną bądź termiczną.

Świeżo zerwane, dojrzałe kwiaty zanurza się w szklanej miseczce z wodą źródlaną i wystawia na działanie promieni słonecznych - to metoda  "słoneczna".

Gdy słońce nie jest jeszcze dość silne – a jest tak w przypadku roślin kwitnących wczesną wiosną -  stosuje się metodę „termiczną". Kwiaty zanurza się w wodzie, następnego całość podgrzewa na ogniu.  


Remedium na emocje

W trakcie swoich długoletnich badań nad esencjami Bach zauważył, że są one w stanie przywrócić w organizmie harmonię i wyleczyć wiele uciążliwych chorób.

Podając swoim pacjentom określone remedia, obserwował, jak sukcesywnie zmniejszają się ich lęki, obawy, odchodzi strach i niepokoje, ustępuje zwątpienie i rozpacz, znika apatia i przygnębienie.

Dzięki przyjmowanym esencjom  ludzie pozbywali się natrętnych myśli, odzyskiwali wiarę i pewność siebie, z dystansem podchodzili do otaczającego ich świata, stawali się bardziej odporni na wpływy otoczenia, przestawali się spieszyć, znikało poczucie osamotnienia.

Wielu odnajdywało w swoim życiu nowe cele, wyznaczało nowe kierunki rozwoju. Zachodziły zmiany, które wcześniej, bez pomocy remediów, nie były możliwe do spełnienia.      

Esencje same w sobie nic nie rozwiązują, ale ułatwiają radzenie sobie z emocjami. Tak, jakby ktoś nagle rzucił mocne światło na dany problem. Esencja pozwala w pewien sposób skoncentrować się na nim. Po jakimś czasie problem zmniejsza się lub zostaje rozwiązany, choć pozornie nic się nie zmieniło.

Nie ma żadnych wątpliwości, że krople Bacha działają. O tym, że nie jest to autosugestia, czy efekt placebo, świadczy fakt, że ekstrakty działają na dzieci, zwierzęta a także rośliny.


Cztery krople odwagi

Przywracając równowagę emocjonalną, terapia Bacha wspomaga tradycyjne leczenie. Poprawia motywację chorego do leczenia, przywraca nadzieję, uruchamia naturalne siły psychiczne.

Jest też pomocna w terapii psychologicznej i leczeniu psychiatrycznym. Zmniejsza napięcie, poprawia koncentrację. Stosuje się ją dla wzmocnienia pracy nad zmianą postaw życiowych, a nawet w leczeniu otyłości.

Krople działają zarówno na powierzchniowe nastroje i emocje, jak i na bardzo głęboko zakorzenione schematy, przyzwyczajenia, skutki traumatycznych (nawet bardzo odległych w czasie) przeżyć i doświadczeń. Żeby jednak zadziałały, konieczne jest postawienie prawidłowej diagnozy.

Dobór esencji najlepiej powierzyć terapeucie, który posiada stosowną wiedzę teoretyczną i praktyczną, ale też odpowiednie wyczucie i zrozumienie problemów klienta/pacjenta. 

Jeśli potrzebna jest tylko doraźna pomoc, kiedy brakuje nam wiary w siebie lub energii do działania, wtedy zwykle wystarczy jedna wizyta. Gdy jednak chcemy dokonać poważniejszych zmian w życiu, wtedy lepiej odbyć dłuższą terapię.


Na niepewność - stokłosa

Leczenie esencjami trwa – w zależności od stanu i cech indywidualnych – od kilku godzin do kilku miesięcy. Niektórzy potrzebują tylko jednej esencji, inni kilku. Zaleca się, aby nie było ich więcej niż siedem w jednej mieszance.

Efekty działania ekstraktów widać szybko, np. gdy pacjent cierpi na stany lękowe. Najbardziej jednak niezwykłą esencją jest stokłosa (owiesek). Kiedy nie ma pewności co do obranej drogi życiowej, nie wiadomo, jaką decyzję podjąć w ważnej sprawie, można sięgnąć po stokłosę. Ona jak pilot, wskaże właściwą drogę.

Esencje może zażywać każdy, niezależnie od wieku. Można je stosować bezpiecznie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, także u niemowląt.

Remedia można łączyć, bez obaw, z innymi lekami, zarówno chemicznymi, ziołowymi, jak i homeopatycznym. Leczenie esencjami nie koliduje ani z leczeniem klasycznym, ani z medycyną niekonwencjonalną. Metoda dr. Bacha może być uzupełnieniem innych sposobów leczenia lub stanowić jedyną jego formę.  

Terapia wymaga jednak dyscypliny. Krople należy przyjmować co najmniej cztery razy dziennie po cztery, przez ok. 2 tygodnie. Im bardziej krople są potrzebne, tym łatwiej o nich pamiętamy i szybciej widać efekty.

Esencje kwiatowe nie powodują nagłych ozdrowień, ale wywołują zmiany, które mogą poprawić jakość życia. Wiele osób twierdzi, że po kroplach Bacha podchodzi z większym dystansem do trudnych sytuacji, łatwiej podejmuje decyzje, które wcześniej przerastały ich możliwości. A wszystko to dzieje się w dość krótkim czasie.


Najpopularniejsze esencje

- Kroplik - strach o znanym podłożu, lęki, obawy przed konkretną osobą, sytuacją;
- Grab - brak motywacji do działania, brak weny twórczej, odkładanie spraw na później;
- Stokłosa - niepewność co do obranej drogi, poczucie niespełnienia, wypalenie zawodowe;
- Oliwka - brak energii na skutek wytężonej pracy lub choroby, wyczerpanie fizyczne i psychiczne;
- Gorczyca - chandra bez konkretnego powodu;
- Niecierpek - niecierpliwość i związane z nią podenerwowanie, pośpiech;
- Modrzew europejski - niskie poczucie własnej wartości, brak wiary w siebie;
- Wiąz angielski - poczucie przytłoczenia obowiązkami;
- Sosna - ciągłe poczucie winy;
- Cykoria - poczucie braku miłości i zainteresowania innych, nadmierna zaborczość.

Tu znajdziesz pomocniczy test do samodzielnego wyboru właściwych esencji. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena