Od początku nowego roku czekają na nas różne zmiany związane z księgowością i rachunkowością, więc już teraz należy powoli oswajać się z tym tematem.

Data dodania: 2012-11-10

Wyświetleń: 1728

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nasz rząd wystarczającą ilością poparcia przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, którego częściowe wejście w życie przewidziane jest na 1 styczeń 2013 rok. Nie jest to jednak bardzo dokładny termin, bo może dojść do opóźnień wynikających z prac parlamentarnych.

W przypadku fakturowania nowe regulacje będą posiadały moc prawną już od początku roku 2013. Pozostało zatem bardzo mało czasu na oswojenie się z tą myślą.

Podatnicy związku z tym zmuszeni są do przystosowania swoich systemów księgowych do nowych zasad. Mają one brać pod uwagę nowe jak i stare przepisy fakturowania. Jest to niezbędne, w przypadku gdy korekta faktury z miesiąca listopad bieżącego roku ma zostać wystawiona identycznie z nakazanymi przepisami w sytuacji, gdzie wystawiono fakturę pierwotną. Główne zmiany, które obejmą fakturowanie, to m.in. ustanowienie kontroli biznesowych, ujednolicenie fakturowań papierowych i e-fakturowań. Te zmiany wchodzą w życie z ustanowienia ministra finansów i należy ich bezwzględnie przestrzegać.

Ze zmianą przepisów w sprawie fakturowania dochodzi zmiana związana z powstaniem obowiązku podatkowego. Obecne zasady mówią, że obowiązek podatkowy jest w chwili, gdy zostaje wystawiona faktura, maksymalnie do 7 dni od wydania towaru albo zrobienia danej usługi. Gdy w życie wejdą nowe przepisy, to obowiązek podatkowy jest już wtedy , gdy dokona się dostawy danego towaru lub zostanie wykonana dana usługa. Faktura musi zostać wystawiona nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, kiedy to została zrobiona dostawa lub usługa.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena