Najważniejszym miastem Łotwy jest jej stolica - Ryga. Dynamicznie rozwijające się miasto, najbardziej ekscytujące ze wszystkich stolic krajów bałtyckich. Miasto leży nad Dźwiną, którą Iwan Groźny opisywał tak: "jej brzegi są srebrem, koryto złotem".

Data dodania: 2012-11-05

Wyświetleń: 1379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ryga to olbrzymie miasto jak na taki mały kraj jak Łotwa. Żyje w nim milion ludzi, podczas gdy w całej pozostałej części kraju niewiele więcej. Miasto dynamicznie pracuje za dnia, nocą bawi się w licznych klubach. Ale przy tym to bardzo sympatyczne miasto. Ulice na starówce są brukowane, zachowały średniowieczny układ. Architektura w stylu art-nouveau daje oddech i przyjemną scenerię dla kafejek i pubów.

Ryga - jej Starówka to zaledwie 0,5 km2, ale stanowi niezwykłe bogactwo architektoniczne. Króluje tu przede wszystkim secesja, ale można zobaczyć też strzelające w niebo gotyckie wieże kościołów. Starówka znajduje się na liście UNESCO.

Ryga - miasto z tradycją

O wielowiekowej historii Łotwy najlepiej przekonać się w jej stolicy Rydze. W tym mieście zachowały się ślady każdej epoki, zastygłe jak w bursztynie. Gotyckie surowe kościoły; stateczne kamieniczki kupieckie; secesyjne kamienice z początków XX wieku; oraz drewniane domki i nowoczesny port w miejscu średniowiecznej przystani. Aby poznać Rygę, należałoby tu spędzić co najmniej tydzień: powłóczyć się uliczkami Starówki i alejkami Esplanady, odkryć dla siebie ciche zaułki, galerie, muzea, kawiarenki... Ale Łotwa to nie tylko Ryga. To znacznie więcej...

Tereny zielone
Dodatkowo Ryga jest także miastem zieleni. Łączna powierzchnia terenów zielonych wynosi aż 7000 ha. Niezliczona ilość skwerków, bulwarów, duża ilość parków miejskich i leśnych mówią same za siebie. W Rydze znajduje się także ZOO, jedno z najciekawszych w Europie. Można oglądać tam wiele gatunków zwierząt w tym na przykład osły tybetańskie.
Ciekawy jest fakt, że Łotysze w stolicy swojego kraju stanowią mniejszość – jest ich ok. 40 proc., reszta natomiast to Rosjanie i przedstawiciele innych narodowości.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena