Po wielu godzinach spędzonych na poszukiwaniu wymarzonej sukni ślubnej, niełatwo się z nią później rozstać. Ponadto coraz więcej zadowolonych Panien Młodych decyduje się zachować swoją ślubną kreację dla przyszłych pokoleń.

Data dodania: 2012-10-30

Wyświetleń: 3313

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiedząc, jak wyjątkowy jest to strój, nie możesz go po prostu rzucić w kąt szafy – jeśli chcesz, aby Twoja suknia przetrwała jak najdłużej w nienaruszonym stanie, musisz jej zapewnić specjalne traktowanie.

Przechowywanie sukni ślubnej
Specjalne techniki czyszczenia i opakowania sprawią, że Twoja suknia jak najdłużej zachowa swe piękno. Po profesjonalnym praniu, Twoja suknia jest zawijana lub układana w pudle. Najlepiej oddać suknię do prania jak najszybciej po weselu – jeśli będziesz zbyt długo zwlekać, może się okazać, że niektórych plam nie da się tak łatwo usunąć.

Znajdź specjalistę
Na kilka tygodni przed ślubem warto rozejrzeć się, gdzie mogłabyś oddać swoją suknię do czyszczenia. Wiele pralni chemicznych oferuje czyszczenie sukien ślubnych, nie znaczy to jednak, że są specjalistami w tej dziedzinie. Najlepiej o radę zapytać rodzinę i koleżanki, które już kiedyś stanęły przed takim problemem.

Opakowanie
Odpowiednie zapakowanie sukni ślubnej po czyszczeniu jest niezwykle ważne. Większość specjalistów odradza opakowanie sukni w plastik, ponieważ może to spowodować trwałe zagniecenia i zatrzymywać wilgoć, co z kolei sprzyja powstawaniu pleśni. Niemal idealnym materiałem opakowaniowym dla sukni ślubnej jest natomiast biała bezkwasowa bibuła lub niewybielony muślin. Nie używaj kolorowej bibuły, ponieważ pod wpływem wilgoci może ona zabarwić Twoją suknię.

Przechowywanie
W przypadku dłuższego przechowywania radzi się umieszczenie sukni w kartonowym pudle bezkwasowym lub o neutralnym pH – twardym i wytrzymałym, ale takim, które pozwoli sukni oddychać i dostosowywać się do zmiany temperatury otoczenia. Niektóre pudła mają dodatkowo okienko do podglądania – dzięki temu możesz oglądać suknię bez konieczności otwierania opakowania. Jeśli Twoje pudło posiada takie okienko, pamiętaj, aby trzymać je z dala od światła, które mogłoby powodować żółknięcie materiału.

Zamykać szczelnie?
Niektórzy decydują się szczelnie zamknąć pudło, w którym przechowywana jest suknia ślubna, tak aby uchronić ją przed insektami i robactwem, inni natomiast uważają, że nie jest to konieczne, skoro suknia została poprawnie zabezpieczona. Ostateczna decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jedynie, aby delikatnie obchodzić się z suknią, jeśli już zamierzasz ją wyjąć z pudła. Nie musisz mieć odpowiednich rękawiczek – wystarczy, że będziesz mieć czyste ręce. Raczej odradza się umieszczanie wraz z suknią biżuterii i innych dodatków ślubnych, chyba że odpowiednio wyczyszczonych i zapakowanych w osobne, bezkwasowe koperty.

Kwestia finansowa
Tkanina, zdobienia i stopień zabrudzenia wpływają na ostateczną cenę czyszczenia sukni ślubnej. Ponadto koszty zmieniają się w zależności od miasta i części kraju. Stąd zazwyczaj ciężko jest oszacować koszty, dopóki suknia nie zostanie obejrzana przez specjalistę. Zanim zdecydujesz się oddać suknię do pralni, zapytaj jak wygląda gwarancja i czy jest oferowane ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia sukni w trakcie prania.

Możesz również zaoszczędzić pieniądze i spróbować wyczyścić suknię w domu. Wtedy należy jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie plamy i zabrudzenia uda się całkowicie usunąć!

Licencja: Creative Commons
2 Ocena