Przed pierwszą przymiarką
Zdecyduj, jakie akcesoria zamierzasz dobrać do Twojej sukni: biżuterię, nakrycie głowy, okrycie wierzchnie, torebkę.
Kup bieliznę i obuwie ślubne. Pamiętaj, żeby zabierać je ze sobą na każde przymiarki do krawcowej – zwykły biustonosz może inaczej się układać, również wysokość obcasów jest bardzo ważna.
Pierwsza przymiarka
Pierwsza przymiarka u krawcowej, a co za tym idzie – pierwsze poprawki, zazwyczaj ma miejsce około sześć tygodni przed planowaną datą ślubu. Możesz poprosić swoją przyjaciółkę o towarzystwo i radę. Nie zapomnij zabrać butów i biustonosza, które przygotowałaś na Ten Dzień. Taka przymiarka ma przede wszystkim na celu:
- upewnić, że Twoja suknia jest we właściwym rozmiarze i ma odpowiednie wykończenia (dekolt, rękawy, tren itp.);
- zaznajomić Cię z umiejętnościami krawcowej. Razem ze swoim asystentem powinna ona pomóc Ci włożyć i w ładny sposób ułożyć suknię. Następnie krawcowa znajduje miejsca, które wymagają poprawek, np. sprawdza, gdzie można wdać trochę materiału, czy należy suknię skrócić czy wydłużyć. Jest to również czas na Twoje własne sugestie i wymagania, więc możesz śmiało dzielić się pomysłami.
W czasie, gdy krawcowa zajmuje się dopasowaniem Twojej sukni, zwróć szczególną uwagę na to, jak układa się materiał, jak wygląda talia i jak prezentuje się biust. Upewnij się, że materiał nie wykrzywia się, nie napina i nie wybrzusza, co mogłoby dać komiczny efekt. Przyjrzyj się zdobieniom, haftom i koronce – czy wszystko jest dokładnie przyszyte? Skorzystaj z okazji, że dzięki dużym lustrom możesz się oglądać z każdej strony. Jeśli tylko jakiś szczegół wzbudzi Twój niepokój, natychmiast daj znać krawcowej.
Doświadczona krawcowa powinna powiedzieć Ci, dlaczego jakikolwiek problem z suknią się pojawia i jak można mu zaradzić. Na koniec nie zapomnij umówić następnej wizyty.
Druga przymiarka
Około miesiąc przed ślubem powinna się odbyć druga przymiarka. Ponownie przynieś ze sobą buty, bieliznę i inne akcesoria, które uznasz za konieczne do przymierzenia. W takcie drugiej przymiarki u krawcowej:
- wszystkie poprawki wykryte w trakcie pierwszej przymiarki powinny być już naniesione;
- powinnaś móc się swobodnie poruszać w swojej sukni;
- suknia powinna się doskonale układać, nawet w trakcie ruchu;
- oczywiście, materiał i wykończenia muszą być nieskazitelne;
- jeśli suknia jest pełnej długości, bardzo ważne, aby jej długość była dopasowana do wysokości obcasów.
Gdy tylko zauważysz coś niepokojącego lub nie jesteś w pełni zadowolona z efektu, poproś krawcową o dalsze poprawki i umów się na dodatkowy termin.
Przymiarka generalna
Gdy nadchodzi czas generalnej przymiarki – poproś swoją mamę i druhnę o towarzystwo, tak aby mogły one wyrazić swoją opinię na temat Twojej sukni. Jeśli suknia ma skomplikowane zapięcia lub jej założenie wymaga wprawy – poproś krawcową o rady dla Twoich pomocnic. Ostatnia wizyta u krawcowej to również czas na zadawanie pytań, jak poradzić sobie z miejscowymi zagnieceniami – czy można użyć żelazka, a może lepsze będzie prasowanie parą? Zapytaj także, co zrobić, gdy w trakcie wesela przypadkowo ubrudzisz suknię – jakie produkty należy mieć w pogotowiu, a jakich unikać? Na wszelki wypadek przygotuj taki zestaw do szybkich „napraw” sukni ślubnej i miej go pod ręką w trakcie wesela.
Około dwa tygodnie przed weselem przymierz suknię wraz ze wszystkimi dodatkami i upewnij się, że nie potrzebuje ona żadnych dodatkowych zmian ani poprawek. Jest to tym bardziej istotne, gdy od ostatniej przymiarki minęło sporo czasu. Wszystkie wiemy, jak stres może wpłynąć na nasze figury, a zatem jeśli nagle staniesz się zbyt szczupła lub zbyt pulchna, będziesz mieć jeszcze czas na niezbędne dopasowanie u krawcowej.
Przechowywanie sukni
Ważne, abyś jeszcze przed ślubem zastanowiła się, jak należycie przechować swoją niesamowitą suknię po zakończeniu uroczystości. Jeśli zaraz po weselu wyruszasz w podróż poślubną, poproś swoją mamę lub druhnę o zaopiekowanie się Twoją ślubną kreacją.