Patrząc na dzisiejszą technikę i technologie, aż trudno się nadziwić, że jeszcze 20 lat temu nie było telefonów komórkowych, Internetu, a komputer większość widziała tylko na filmach.

Data dodania: 2012-10-20

Wyświetleń: 2374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podobnie ma się to z grami video. Pokolenie urodzone w latach 80-tych wychowywało się na grach, które nijak się mają do tego, co jest teraz. Przypomnijmy, w co i na czym się grało w  latach 80-tych i na początku lat 90-tych. Wówczas królowały takie sprzęty jak Atari i Commodore. Postacie w grach składały się z kilku pixeli, ale i tak wszyscy się tym zachwycali. Któż nie pamięta takich gier jak River Raid czy Pac Man? A nośniki, na których były gry i sposób ich wgrywania to także temat rzeka. Jeżeli miałeś parę gier na cartridge’u, to byłeś szczęściarzem, gdyż takie gry zazwyczaj się wgrywały. Gorzej było z kultowym wgrywaniem gier na kasetach i za pomocą słynnego rekordera w Commodore 64. Najpierw ręczne ustawianie głowicy za pomocą śrubokręcika, następnie wpisywanie dziwnych komend typu ‘”strzałka L”, no i na końcu żmudne wyczekiwanie i liczenie obrotów. Nie było niczym nadzwyczajnym to, że gry się nie wgrywały, a bardziej doświadczeni użytkownicy mogli to stwierdzić po paskach na ekranie monitora/telewizora podczas wgrywania. Ale gdy po godzinie męczenia się w końcu się zagrało, frajda była niesamowita.

Przełomem dla polskich graczy były komputery Amiga i konsole Nintendo. To był prawdziwy przełom! Gry dostępne wyłącznie na dyskietkach lub cartridgach i grafika parę razy lepsza niż u poprzedników. To na Amigach rodziła się legenda takich gier jak „Mortal Kombat”, w których można było robić niezapomniane „fatality”.

Wraz z rozwojem nośników CD pojawiły się gry dostępne właśnie na nich oraz rewolucyjna konsola Sony PlayStations. Niespotykana do tej pory grafika i  to trójwymiarowa, robiła wrażenia na każdym. Wychodziły coraz to lepsze gry i nowsze wersje konsoli. I tak jest do dziś, choć wszystko przebiega o wiele bardziej płynnie i nie tak drastycznie, co kiedyś.

W zasadzie obecnie konsole i nośniki zastępuje Internet. Dzięki nim można grać w różnego rodzaju gry online lub MMORPG i całkowicie za darmo. I to w tym kierunku będzie szedł rozwój gier, bo nawet PlayStations i Xbox zapowiadają, że w przyszłości gry będzie można kupować wyłącznie przez Internet. Dziś gry to olbrzymia gałąź przemysłu, przeszły długą drogę od słynnego hydraulika Super Mario Bros., do dzisiejszych milionowych produkcji typu Call of Duty czy Gran Turismo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena