Każdy chyba powie, że firany są najbardziej znaną i tradycyjną formą dekoracji okien. Jednak czy w nowoczesnych wnętrzach jest jeszcze miejsce dla firan?

Data dodania: 2012-10-09

Wyświetleń: 3351

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firany na początku swojej historii miały przede wszystkim za zadanie osłaniać dom przed wlatującymi owadami. Zastosowanie to jest wykorzystywane do dnia dzisiejszego, ale przede wszystkim na wsiach i w małych miasteczkach. Kolejnym, również bardzo praktycznym zastosowaniem firan, jest ochrona wnętrza i intymności mieszkańców przed spojrzeniami z zewnątrz. Dzięki temu zastosowaniu wymyślono również zasłony, które są podobne do firan, lecz uszyte z grubszego materiału — mniej prześwitującego — dzięki czemu jeszcze lepiej chronią intymność domowników.

W dzisiejszych czasach firany mają przede wszystkim zastosowanie jako dekoracja okna. Firany są szyte z przeróżnych materiałów, takich jak woal gładki, woal kreszowany, tiul, markizeta, żakard, organza. Na materiałach tych są haftowane coraz to przeróżniejsze wzory. Są one przeplatane pasami pięknych gipiur. Dzisiejsze firany to już nie tylko firany metrażowe, to również przeróżne firany gotowe — poupinane na różne sposoby, docinane po skosie, wiązane w kokony. Jedna firana potrafi być uszyta z kilku rodzajów tkanin, które, zszyte ze sobą na jednej taśmie marszczącej, komponują niepowtarzalną całość. Tak uszyte firany stają się ozdobą domu i nadają nowoczesności wnętrzu. Przykład takiej firany widzimy na zdjęciu poniżej.

Choć na rynku pojawiają się coraz to różniejsze rolety okienne i żaluzje, to śmiem twierdzić,  że firany jeszcze przez bardzo długi czas będą znajdować zastosowanie w naszych domach, ponieważ, oprócz niepodważalnych walorów praktycznych, są najlepszą i najbardziej stylową ozdobą okna. Myślę, że przedstawione argumenty są doskonałą odpowiedzią na nasze pytanie: tak — firany są nadal modne!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena