Kredyty gotówkowe to obecnie jedna z najprostszych form na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Często określane są mianem kredytów konsumpcyjnych – nazwa wywodzi się z ich popularności, praktycznie zerowych formalności, szybkości ich uzyskania i możliwości przeznaczenia środków na dowolnych cel.

Data dodania: 2012-08-30

Wyświetleń: 1835

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kto może starać się o kredyt gotówkowy? Przede wszystkim musi być to osoba fizyczna, która jest w stanie udokumentować stałe źródło dochodów (na przykład wynagrodzenie z tytułu umowy opracę). Dodatkowo jednak osoba zainteresowana musi posiadać zdolność do czynności prawnych, no i naturalnie zdolność do spłaty kredytu (tak zwana zdolność kredytowa).

Oferty kredytów gotówkowych różnią się w zależności od banku, który oferuje ten rodzaj produktu finansowego – pierwszą rzeczą, na którą uwagę zwraca potencjalny zainteresowany, jest oprocentowanie, jednak warto pamiętać, że oprocentowanie nie stanowi całkowitego kosztu kredytu gotówkowego. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest tak zwany wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – to tak naprawdę całkowity koszt zaciągniętego przez nas kredytu, bowiem na jego sumę składają się również prowizje banku i ubezpieczenie. Osoby planujące zaciągnięcie lub też aktualnie ubiegające się o kredyt gotówkowy w dowolnym polskim banku powinny zwrócić szczególną uwagę na prowizję, którą pobiera od nas bank w zamian za przeprowadzenie formalności i udzielenie kredytu.

Osoby znające przepisy prawa finansowego z pewnością wiedzą, że prowizja banku nie może być wyższa, niż 5 procent sumy pożyczanych pieniędzy (określone to zostało odgórnie w tak zwanej ustawie antylichwiarskiej). Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że kwota prowizji nie jest dodawana do sumy naszego kredytu – prowizja banku pobierana jest z kwoty kredytu, o jaką ubiega się pożyczkobiorca. Dla przykładu: chcąc pożyczyć od banku 5 tysięcy złotych, na nasze konto trafi 4750 zł – bank bowiem pobierze swoją prowizję od żądanej przez nas kwoty kredytu gotówkowego. I w tym miejscu czai się kolejna pułapka, bowiem oprocentowanie kredytu bank nalicza nie od kwoty, którą fizycznie dysponujemy po przelaniu środków, ale od kwoty, o którą się ubiegaliśmy (wspomniane wcześniej 5 tysięcy złotych). Dzięki tak sprytnie przemyślanym działaniom RRSO jest znacznie wyższa, niż oprocentowanie podane w reklamach i broszurach promocyjnych. Warto jednak zauważyć, że wiele banków zezwala na opłatę prowizji gotówką – wówczas nie będzie ona doliczana do kwoty kredytu i finalny jego koszt ulegnie nieznacznie pomniejszeniu.

Gdy ubiegamy się o kredyt gotówkowy, bank naturalnie będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową – to podstawowa forma zabezpieczenia, dzięki której instytucja finansowa jest w stanie stwierdzić, czy pożyczone przez nas pieniądze zostaną w całości spłacone. Jednak w wielu przypadkach to nie wystarczy, bowiem wymagane będzie również poniesienie kosztów tak zwanego ubezpieczenia kredytu (koszty te doliczane są do całościowej sumy naszych zobowiązań). Takie ubezpieczenie jednak może być dla nas korzystne, bowiem w znacznym stopniu zabezpiecza nas przez zdarzeniami losowymi – utrata pracy, groźny dla zdrowia wypadek czy też śmierć. To ważne, bowiem w przypadku naszej śmierci, zaciągniętego przez nas kredytu nie będzie musiała spłacać za nas rodzina. Co jednak, gdy stracimy pracę? W takim przypadku wystarczy, że przedłożymy w banku zaświadczenie z urzędu pracy, potwierdzające nasz status bezrobotnego, i zaciągnięty przez nas kredyt gotówkowy zostanie w całości spłacony przez firmę ubezpieczeniową. Nie należy obawiać się dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem kredytu – są one stosunkowo niskie (od 2-4 procent wartości samego kredytu). Takie ubezpieczenie może niejednokrotnie uratować nam płynność finansową.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena