Seksuolodzy zwracają uwagę, że poza impotencją psychogenną istnieje również tak zwana impotencja somatogenna. Tego rodzaju dysfunkcja seksualna pojawia się pomimo istnienia podniecenia i zadawalającej gry wstępnej i jest spowodowana zmianami zachodzącymi w organizmie mężczyzny.
Poszukiwanie przyczyn impotencji somatogennej bywa o wiele bardziej skomplikowane niż ma to miejsce wówczas, gdy źródło problemu tkwi w męskiej psychice. Możemy zresztą wskazać przynajmniej kilka ich rodzajów. Stosunkowo najrzadziej (choć informacja ta z reguły zaskakuje młodszych mężczyzn) mamy do czynienia z impotencją organiczną spowodowaną zaawansowanym wiekiem pacjenta. Częściej za problemy z osiągnieciem satysfakcji seksualnej odpowiadają różnego rodzaju schorzenia (między innymi: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i niektóre schorzenia neurologiczne), a także wady rozwojowe (spodziectwo, stulejka, wierzchniactwo).
Leczenie impotencji somatogennej bywa bardzo skomplikowane, kluczem do sukcesu wydaje się wiec przede wszystkim relatywnie szybkie nawiązanie kontaktu z seksuologiem. Bardzo często okazuje się, że zaniepokojonemu mężczyźnie może pomóc wyłącznie leczenie głównego problemu. Jest nim schorzenie prowadzące do problemów z potencją. Seksuolog może zatem skierować swojego pacjenta do neurologa lub kardiologa i konsultować z nim podejmowane przez siebie działania. Tu skuteczność leczenia jest tym wyższa, im szybciej zostanie rozpoznana choroba.
Ważne jest też stosowanie się pacjenta do zaleceń wydawanych przez lekarza i absolutny zakaz eksperymentowania z „cudownymi specyfikami”, które można nabyć za pośrednictwem Internetu. Bywa zresztą i tak, że problemy z osiągnięciem wzwodu są jednym z pierwszych sygnałów świadczących o tym, że z organizmem dzieje się coś złego. Badania wykonane na polecenie seksuologa mogą zatem pomóc w zdiagnozowaniu choroby w jej bardzo wczesnym stadium, co, z kolei, może przyczynić się do jej zwalczenia. Pacjenci zmagający się z problemem impotencji somatogennej powinni wiedzieć również, że w zdecydowanej większości przypadków można ją skutecznie leczyć.