Wielu ludzi myśli, że nasz naród nie nadaje się do tworzenia nowych technologii i Polacy świetnie radzą sobie jedynie na polu walki. To jednak nie prawda, wiele wynalazków, które są przez nas używane, zostały skonstruowane przez Polaków, choć czasem nie mamy o tym najmniejszego pojęcia.

Data dodania: 2012-08-01

Wyświetleń: 1779

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zagranicznych wynalazców, takich jak Bell, Edison, Benz czy bracia Lumiere znają praktycznie wszyscy. Gdy jednak ktoś zapyta nas o polskich, zaczynają się schody. Oczywiście, większość osób zna wynalazcę lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza oraz wie, że to Polacy skonstruowali urządzenie, które pomogło złamać Enigmę. Niestety, na tym kończy się wiedza Polaków na temat rodzimych wynalazców. Bardzo mało Polaków wie, że urządzenie, które śmiga nam przed nosem w deszczowe dni, to również polski wynalazek. Chodzi oczywiście o wycieraczkę samochodową skonstruowaną przez Józefa Hofmanna. Ten genialny konstruktor ma na koncie ponad 70 wynalazków, a wśród nich m.in. resory samochodowe czy regulowany stołek do gry na pianinie. Polacy mają także wiele sukcesów, jeśli chodzi o ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Pierwszym z nich jest kamizelka kuloodporna wynaleziona przez Jana Szczepanika oraz Kazimierza Żeglenia. Do jej skonstruowania użyli wielu warstw jedwabiu, które pozwalały zatrzymywać pociski radzące sobie z grubymi deskami. Następnym wynalazkiem ratującym życie jest wykrywacz min, który jest dziełem porucznika Józefa Kosackiego.

 

Oczywiście te wynalazki już dawno zostały udoskonalone i nie funkcjonują już w takiej formie jak dawniej, nie oznacza to jednak, że Polacy nie mają wkładu we współczesnych wynalazkach z dziedziny ochrony ludzkiego życia. Pierwszym z polskich wynalazców mających wkład w obecny rynek urządzeń chroniących nasze zdrowie jest Janusz Liberkowski. Zamieszkujący w Stanach Zjednoczonych konstruktor wynalazł sferyczny fotelik dziecięcy, dzięki któremu wygrał amerykański program American Inventor. W skrócie działanie fotelika polega na tym, iż zamienia on powstałą w wyniku zderzenia energię na ruch obrotowy, co pozwala na zmniejszenie przeciążeń działających na dziecko. Wynalazek zrodził się w bólu po stracie córki, która zginęła w wypadku samochodowym.

 

Niestety, pomimo tego, że od zakończenia programu minęło już ponad 5 lat, fotelik wciąż nie wszedł do produkcji. Kolejnym wynalazkiem z dziedziny motoryzacji jest zderzak Lucjana Łągiewki. Działa on podobnie do fotelika Liberkowskiego, mianowicie zamienia energię kinetyczną na ruch obrotowy. To nie jedyne podobieństwo do fotelika sferycznego, bowiem tak samo jak on zderzak również nie jest produkowany. Jest jednak światełko w tunelu, bowiem rok temu wynalazek Łągiewki otrzymał nagrodę Najlepszy Wynalazek I Dekady XXI wieku i podobno cały czas trwają prace nad wdrożeniem go do produkcji. Zderzak miałby służyć w przemyśle górniczym lub sporcie, a także jako odbojnice portowe.

Polacy mają również swój wkład w branże rozrywkową, wynaleźli m.in. pleograf, czyli urządzenie pozwalające na rejestrację zdjęć oraz odtwarzanie poruszających się obrazów. Polak był również jednym z prekursorów telewizji, wspominany wcześniej Jan Szczepanik wynalazł telektroskop, czyli urządzenie, które mogło przesyłać na odległość dźwięk wraz z obrazem. Na polskich uczelniach studenci pracują także nad rozwiązaniami mającymi pomóc osobom niepełnosprawnym, a także nad urządzeniami pozwalającymi na badanie kosmosu. Tak więc jeśli jeszcze ktoś powie przy was, że jedynie osoby z zagranicy przyczyniły się do rozwoju naszej planety, wiecie już, że to nie prawda i możecie go szybko wyprowadzić z błędu.

Licencja: Creative Commons