Wpływ na naszą decyzje powinno mieć kilka czynników. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że różne skupy posługują się różnymi kryteriami do oceny samochodów. Jest kilka takich, gdzie nie oddamy samochodu starszego niż 10 lat. Ponad 50% samochodów poruszających się po polskich drogach osiąga właśnie ten wiek, a sporo jest nawet o dekadę starszych. Te skupu, w których norma wieku jest tak wyśrubowana, zazwyczaj skupują jedynie dobre samochody, najlepiej prosto od pierwszego właściciela. Nie ma w nich tłoku, bo wciąż można sporo zarobić, jeśli się taki samochód po prostu sprzeda innemu kierowcy.
Skup jest za to opłacalny w przypadku wielu samochodów powypadkowych. Tu nawet w przypadku stosunkowo niedawno wyprodukowanych samochodów często trzeba wymienić wiele kosztownych elementów co jest drogie, czasochłonne i niekoniecznie opłacalne. W takim przypadku wiele skupów chętnie przyjmie samochód, który dla nas jest już tylko zbędnym balastem. Oczywiście warunek jest taki, żeby pracownicy skupu zdołali cokolwiek jeszcze z niego wyciągnąć: fotele, elementy wyposażenia, albo niektóre chociaż elementy spod maski. Jeśli byłby to na przykład samochód po zalaniu, wówczas stosunkowo niewiele elementów nadaje się do wykorzystania jako części zamienne, więc skup nie miałby jak na tym zarobić, a co za tym idzie, nieszczególnie chętnie przyjąłby taki samochód.
Zasada sprzedaży samochodu w skupie aut jest prosta: im lepszy samochód, tym potencjalnie więcej za niego dostaniemy. Gdzieś jest jednak pewna granica: jeśli mamy prawie całkiem dobry samochód, szybko i bez wielkiego wysiłku sprzedamy go kolejnemu właścicielowi i bardzo prawdopodobne, że więcej na tym zarobimy. Jeśli jednak nie jest to ideał, być może skup aut jest lepszym rozwiązaniem. Warto o nim pomyśleć także w przypadku samochodów bardzo popularnych. Jeśli rynek jest nasycony danym modelem, a my nie mamy wiele do zaoferowania potencjalnemu klientowi, możemy oszczędzić sobie zachodu, oddając stary samochód do skupu.