Trwa upragnione przez wszystkich lato, a dla dzieci i młodzieży długo oczekiwane wakacje. Letni wypoczynek zawsze kojarzy się z potrzebą ochładzania ciała i kąpielami. Trudno sobie odmówić tej przyjemności… a tym bardziej trudno jej odmówić dzieciom. 

Data dodania: 2012-07-24

Wyświetleń: 515

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praktycznie dzieci w każdym wieku mogłyby nie wychodzić z wody, nawet niezależnie od jej temperatury.
Przed urlopowym wyjazdem wiele osób impulsywnie kupuje nadmuchiwane zabawki: koła, rękawki i zabawki, które mają sprawić radość naszym dzieciom podczas taplania się w wodzie, niezależnie czy woda oznacza basen, rzekę, jezioro lub morze. Zakupy tego rodzaju - wdzięcznych akcesoriów pływających sprawiają radość nie tylko dzieciom, ale również nam, dorosłym. Wybór konkretnego produktu zależy od nas, a podstawowym kryterium wyboru  powinno być bezpieczeństwo dziecka podczas korzystania z „pływaka”. Raczej nie kierujmy się wzrokowymi preferencjami naszych dzieci. Przyciągające ich wzrok delfiny, orki, banany i  tym podobne kształty mają zdecydowanie słabą stateczność i nie zapewniają bezpiecznego pływania. Jako rodzice musimy być świadomi  zagrożeń wynikających z nieubłaganych praw fizyki musimy dokonywać takich wyborów, aby nasze dziecko było bezpieczne. 

 Dlatego zdecydowanie wskazane jest unikanie zabawek o formach przestrzennych, które już na pierwszy rzut oka trudno utrzymują się w pożądanej pozycji. O wiele łatwiejsze do utrzymania w pożądanej, leżącej pozycji są płaskie formy – np. atrakcyjny wizualnie i lubiany przez dzieciaki oraz dorosłych krokodyl. Także materace i pontony zapewniają naszym dzieciom dość pewne utrzymanie się na zabawce, także bez naszej pomocy. Zwróćmy jednak uwagę, że na wszelkich dmuchanych zabawkach przeznaczonych dla dzieci znajdują się oznaczenia, że ich używanie powinno odbywać się pod opieką osoby dorosłej. Im szersza i bardziej płaska jest wodna zabawka, tym lepsza, bo stabilna i stateczna. Dla najmniejszych dzieci świetnym sprzętem będzie koło z tzw. „majteczkami”, zabezpieczającymi przed przypadkowym wsunięciem się pod wodę. Swobodne utrzymanie się dziecka na wodnej zabawce musi być dość łatwe, a zdecydowanie nie jest w przypadku delfinów, orek, słoni ani żyraf. Owszem,  są bardzo ładne i wzbudzają sympatię, kiedy tak łatwo przechylają się i wywracają do góry brzuchem.

Przypominamy także, aby przed rozpoczęciem zabawy w wodzie upewnić się, że z zabawki nie uchodzi powietrze i warto co jakiś  skontrolować szczelność, robiąc dzieciom przerwy w kąpaniu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena