Ślimak i jego tajemnice.Wśród stosunkowo młodych składników aktywnych stosowanych w kosmetykach wyróżnia się coraz bardziej zyskujący na popularności ekstrakt ze śluzu ślimaka Helix Aspersa Müller.

Img

 Śluz  ślimaka hodowlanego.

 

Zawarcie w produktach kosmetycznych:

 

 ŚLUZ ślimaka jest potężnym składnikiem aktywnym, naturalnym i ekologicznym Wiadomo, że już w XVI wieku Ambroise Paré, chirurg z królów francuskich, uznany za ojca współczesnej chirurgii, polecał wydzieliny ślimaka w leczeniu rozstępów po ciąży.

 

  W XX wieku, opracowano 2 różne ścieżki, prowadzące do rozpatrzenia wydzieliny ślimaka jako obiecującego, aktywnego składnika do produkcji kosmetyków:

 

- W 1961 roku doktor Abad Iglesias, onkolog kliniczny z Madrytu, badając zmiany skórne na pacjentach po zabiegach radioterapii, odkrywa, że po zastosowaniu promieni X i gamma na ślimaka, wydziela on substancje, które pomagają mu wyleczyć rany powstałe na jego skórze. Dr Abad wykonywał badania przez 10 lat, zanim zastosował substancję na człowieku. Kilka lat później rosyjski rząd zezwolił mu leczyć poparzone ofiary podczas awarii w Czarnobylu, co okazało się ważnym sukcesem.

 

 - W 1981 r. właściciel gospodarstwa rolnego w Chile, poświęcony hodowli ślimaka, zobaczył, że ręce jego syna okrywały się coraz bardziej niezwykłą gładkością i stopniowo znikały bliznowacenia z jego niewielkich ran. Po 9 latach badań, powstał  pierwszych kosmetyk - krem z wydzieliny ślimaka, którego produkcja została zapoczątkowana na początku lat 90-tych.

 

 Te odkrycia przyczyniły się do tego, aby dowiedzieć się jak wydzielina ze  ślimaka może pomóc na skórę uszkodzoną przez trądzik, urazy, rozstępy, zanieczyszczenia lub fotostarzenie. Istnieje już kilka produktów kosmetycznych wykorzystujących ten składnik, w Europie zachodniej i Stanach Zjednoczonych z dużym sukcesem.

 

Teraz nadszedł odpowiedni czas na Polskę.

 

W ostatnich latach, liczba wiadomości w zakresie korzyści płynących z wykorzystania śluzu ślimaka została zastosowana w dziedzinach takich jak leczenie kości, jako składnik smarów i klejów.

 

Charakterystyka ślimaka:

 

Helix aspersa - Mięczak brzuchonogi  helikoidalny, którego ciało jest chronione przez wapienne skorupy rogowe i którego poruszanie się jest od strony brzusznej. Posiada cztery nerwy w czterech kurczliwych mackach, które wychodzą z końca głowy. Te rozszerzenia służą do funkcji sensorycznych.

 

Ślimak, którego odmiana przetrwała ponad 600 milionów lat w różnego rodzaju ekstremalnych warunkach środowiskowych, zawdzięcza to wydzielinie, która chroni jego ciało i pomaga w szybkim gojeniu się skóry.

 

Zmysł dotyku u ślimaka  jest bardzo dobrze rozwinięty, uznając, że łączy się ze światem przez niego: poszukuje dzięki niemu jedzenia, wykryje wilgotne warunki i optymalną temperaturę, cofa się przed niebezpieczeństwami i ostrzega przed zmianami w jego otoczeniu. Ślimaki produkują substancję, która, w zależności od  stężenia może być zróżnicowana :

 - Śluzowa (śluz): aby pomóc w lokomocji, zmniejszając tarcie. Jest to przede wszystkim woda i nie ma aktywność biologicznej. Jej jedyną funkcją jest umożliwienie mobilności zwierzęcia.

- Wydzielina Obronna: bogaty kompleks, który pomaga zwierzęciu szybko naprawić szkody powstałe na jego skórze. Przyczynia się to, do  termicznej regulacji oraz stałego nawodnienia zwierzęcia. Również zmniejsza ryzyko urazów ślimaka podczas działania czynników zewnętrznych, spowodowanych  głównie przez bakterie i grzyby,

Te wydzieliny pomagają skórze ślimaka, gdy jest kontuzjowany przez inne zwierzęta. Pomaga również zwierzęciu  przetrwać podczas hibernacji w otoczeniu tlenu pełnym  rodników.

 Jest to skoncentrowany, aktywny składnik produktów kosmetycznych  i temat do badań wymienionych powyżej. Jest to kompletne i zrównoważone rozwiązanie dla produktów do pielęgnacji skóry, stworzony przez istoty żywe do ochrony, przywracania odnowienia i nawilżenia własnej skóry

Muszle ślimaka i pokrywy jaj składają się głównie z węglanu wapnia. Z tego powodu wymaga dużej ilości wapnia w diecie , w celu wytworzenia mocnej powłoki.

 

 Pochodzenie i opracowane metody.

 

 Aby uzyskać śluz, ślimak jest utrzymywany w środowisku całkowicie naturalnym, przez mieszanie metod hodowlanych na fermach specjalizujących się w produkcji ślimaka na śluz.

Przed poddaniem procesowi wyodrębniania, zwierzę jest starannie dobrane w standardowym procesie, w którym bierze się pod uwagę średnią wagę, jak również rozmiar i zabarwienie mięsa i jego śluzu.

Proces ekstrakcji śluzu ślimaka zachodzi  po poddaniu ślimaków ekstremalnym warunkom stresu przez pewien okres czasu, następnie  są stymulowane tak że zachodzi proces  wydzielania śluzu. Po ekstrakcji śluzu, ślimak jest zwracany zdrowy do miejsca swojej hodowli. W Polsce występuje tylko jedna ferma, która zawodowo od lat zajmuje się pozyskaniem śluzu ze ślimaka dla koncernów kosmetycznych.

 

 Wykorzystanie w produktach kosmetycznych.

 

Działania ŚLUZU ŚLIMAKA uzyskuje się dzięki jego poszczególnym składnikom:

 

 - Alantoina: Naturalna substancja o wysokiej wydajności do stymulacji proliferacji komórek i tkanek odbudowy. Również może przyczynić się do zmniejszenia łupieżu dzięki działaniu keratoliticu. Posiada dobrą zdolność do wnikania w skórę.

- Białka: Wydzielina ślimaka ma białka, których skład jest bardzo podobny do tego, w ludzkiej skórze. Przyczyniają się one do odżywienia skóry, nadaniu jej gładkości, dobrej struktury i rozświetlenia.

- Witaminy: Głównie witaminy A, C i E. Ma to działanie przeciwutleniaczy i przeciwzapalne właściwości. Również może przyczynić się to do zmniejszenia plam na skórze. Mogą stymulować syntezę kolagenów przez fibroblasty.

- Alfa-hydroksy-kwasy:  są dobrze znane ze swojego złuszczającego działania, pomagając w odnawianiu starych i martwych komórek górnych warstw skóry. Dzięki temu skóra jest zregenerowana i odnowiona.

- Mukopolisacharydy:  stanowią znakomite nawilżenie i chronią skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych

- Enzymy proteolityczne: Pomagają w tym proteazy / anty-proteazy,w utrzymaniu równowagi w skórze, są one odpowiedzialne za produkcję i regulacje  poziomu kolagenu i elastyny.

Włókna te są odpowiedzialne za jędrność i sprężystość skóry.

- Kolagen i Elastyna: Główne włókna naskórka.

 

Działania ochronne skóry pod wpływem śluzu ślimaka:

 

- usuwa martwe komórki skóry. Złuszczając pomaga tworzyć i odbudować nowy  naskórek

- antyseptyczne: Pomaga, zapobiega infekcji skóry chroniąc przed niektórymi bakteriami.

- sprzyja syntezie kolagenu i elastyny.

- przeciwutleniacz: ochrona przed działaniem wolnych rodników.

- zwiększenie elastyczności skóry.

- przeciwzapalne: przyczynia się do zmniejszenia stanów zapalnych oddziałując na skórę.

- nawilżający: Zapewnia nawilżenie skóry od wewnątrz, sprzyjając proliferacji glikozaminoglikanów

 

 Dzięki bogatej kompozycji składników w śluzie, może być on stosowany w produktach kosmetycznych jako preparaty:

-opóźniające przedwczesne starzenie się skóry

-pomagające bliznowaceniu, pomagające również w zmniejszeniu rozstępów

-zwalczające wiotkość skóry i zmniejszające problemy cellulitu

-usuwające wolne rodniki

-regenerujące uszkodzone tkanki

-zmniejszające plamy skórne

-znacznie poprawiające stan skóry trądzikowej

-zmniejszające stany zapalne w skórze

-łagodzące oparzenia, wskazane po poparzeniach słonecznych

-nawilżające skórę

 

 Zastosowanie kosmetyczne:

 

Śluz ślimaków może być stosowany w preparatach kosmetycznych do leczenia skóry twarzy, a także szyi i rąk. Jest wysoce zalecane do stosowania na miejsca uszkodzone poprzez promieniowanie słoneczne. Jest to również doskonały składnik stosowany w preparatach anty-trądzikowych.

 

 Zaleca się dla następujących linii produktowych:

 

1. Anti-age: Kremy i żele. Dostarcza składniki odżywcze i regeneruje elastyczność skóry.

Pomaga w budowaniu nowych komórek i złuszczaniu starych. Skóra jest jaśniejsza, gładsza, jędrniejsza i ma mniej zmarszczek.

2. After-sun, po goleniu, po depilacji: skóra  regeneruje się szybciej.

3. Dla dzieci: Wskazany dla preparatów do leczenia podrażnionych obszarów ciała niemowląt. Pomaga unikać nowych podrażnień i leczy już powstałe.

4. Anty- trądzikowe: To działania niszczące bakterie, które powodują trądzik. Zawiera kwas glikolowy oraz elementy regenerujące, które pomogą w procesie bliznowacenia.

5. Przeciwko pryszczom: Jego stężenie w alfa-hydroksy-kwasów przyspiesza proces złuszczający, zmniejszając przebarwienia powstałe w wyniku wieku skóry. Jego zawartość witaminy C będzie również pomocna w redukcji nadmiaru melaniny.

6. Preparaty stosowane w ciąży i po ciąży : skóra w ciąży cierpi intensywnie na skutek zmian hormonalnych oraz szybkich i intensywnych rozciągnięć.

Efekty te mogą być obniżone przy dobrym nawilżaniu i odżywianiu skóry w ciągu doby.

Wydzielina ślimaka pomoże utrzymać elastyczność skóry, zapobiegając jej zbytniemu rozciągnięciu się. Będzie on również łagodzić już zaistniałe zmiany skórne.

 

 KORZYŚCI DLA SKÓRY:

 

-złuszczenie naskórka

-pomaga chronić przed niektórymi szczepami bakterii

-sprzyja syntezie kolagenu i elastyny

-zapewnia syntezę glikozaminoglikanów

-przeciwutleniacz, ochrona przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami

-poprawia elastyczność skóry i przywraca jej właściwą budowę.

 

 

WŁAŚCIWOŚCI:

 

Działania śluzu ślimaka są osiągane dzięki jego komponentom:

1. Alantoina: Stymuluje regenerację skóry, gojenie, działa anty -  podrażnieniowo i sprzyja wygładzaniu

2. Białka: odżywianie skóry, gładkość, pomaga odbudować strukturę skóry i rozjaśnia

3. Kolagen i elastyna: Znaleziono naturalnie

4. Witaminy: A, C i E. stymulują syntezę kolagenu i elastyny, odnowa skóry

5. Alfa-hydroksy-kwasy: złuszczanie

6. Mukopolisacharydów: dostarczają nawodnienie i chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi

7. Proteolityczne Enzymy: pomoc przy zachowaniu równowagi proteazów / anty-proteazów

 

 

Licencja: Creative Commons