Artykuł ten omawia szereg wymagań, jakie stoją przed nawierzchniami wylewanymi w obiektach przemysłowych.

Data dodania: 2008-01-09

Wyświetleń: 3159

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niewielu zdaje sobie sprawę, jak wiele wymagań musi spełniać nawierzchnia w budynkach przemysłowych. Weźmy na przykład posadzki przemysłowe w halach produkcyjnych lub magazynach. Jest ona narażona na rozmaite obciążenia związane na przykład ze składowaniem na niej towarem (a więc obciążenia pośrednie i bezpośrednie), pracą ustawionych na posadzce maszyn (często emitujących silne drgania) czy też jazdą wózków widłowych przewożących ciężkie produkty w obrębie hali. Na posadzki działają również różne czynniki związane z technologią produkcji, takie jak kwasy, zasady, oleje itp. Do tego wszystkiego dodatkowe naprężenia powoduje często temperatura, której dość znaczne wahania w obrębie hali może powodować na przykład praca maszyn.

Dlatego też wylewanie podłóg dla tego rodzaju obiektów wymaga wyjątkowo odpornego materiału produkcyjnego jak na przykład polimerobeton, poliuretan, epoksydy czy metylometakryl. Dodatkowo, oprócz wytrzymałości posadzki muszą wykazywać się właściwościami antypoślizgowymi (wykazuje je na przykład posadzka żywiczna) i muszą być łatwe w utrzymaniu czystości (na przykład posadzka epoksydowa), ponadto nie mogą nasiąkać wodą i ani reagować z rozpuszczalnikami.

Dlatego też przygotowywanie nawierzchni pod budynki przemysłowe warto powierzyć specjalistom, którzy starannie dobiorą odpowiednie materiały i technologie produkcji pod kątem indywidualnych potrzeb klienta. Aby taki dobór był możliwy, firma musi posiadać szeroki zakres technologii, w których przygotowuje swoje posadzki, oraz bogate zaplecze techniczne umożliwiające pracę w rożnych warunkach.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena