Rajstopy nosili mężczyźni, dopiero era spódniczki mini sprawiła że produkt ten zdominował modę damską. Czy tak do końca? Może rajstopy dla mężczyzn wrócą do łask?

Data dodania: 2012-06-20

Wyświetleń: 2383

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak to się stało, że rajstopy zaczęły nosić kobiety? Przecież ten element stroju w XVI wieku należał do męskiej garderoby - głównie amerykańskiej i europejskiej arystokracji. Jednak od momentu kiedy mężczyźni zaczęli nosić spodnie, trend ten uległ odwróceniu i od XX wieku rajstopy noszone są głównie przez kobiety. Początek damskich rajstop związany jest głównie z tancerkami, jednak od  momentu rewolucji w ubiorze i pojawieniu się spódniczki mini, rajstopy stały się powszechnym elementem damskiego stroju.

Od tego momentu rozpoczęła się rewolucja w kolorystyce i wzorach rajstop. Aktualnie każdy z producentów rajstop i pończoch ma w swojej ofercie modele w kolorach od cielistych poprzez szare i czarne do kolorów bardzo jaskrawych. Większość rajstop produkowana jest z nylonu z domieszką spandeksu, który nadaje im elastyczność.  

Ważnym elementem rozróżniającym grubość rajstop jest ich oznaczenie wyrażone w „denier (DEN)”.  Zakres ten rozpoczyna się od 3 DEN (rajstopy bardzo cienkie) do 20 DEN (standardowe) oraz 30 DEN (półmatowe), liczba DEN może sięgać nawet powyżej 100.

Niezależnie od tego czy nosi się rajstopy czy pończochy, należy zwracać uwagę na kilka ważnych kwestii:

- kolor oraz tekstura rajstop powinien zawsze się komponować z pozostałą częścią ubioru;

- rajstopy z połyskiem optycznie pogrubiają nogi, a w odcieniach ziemistych wyszczuplają;

- należy zawsze dobierać odpowiedni rozmiar, źle dobrany rozmiar to niewygoda;

- w miejscu pracy powinno się unikać noszenia rajstop z mocnymi wzorkami.

Zaczęło się od mężczyzn i znowu do nich wraca. W ostatnich latach zaczęto tworzyć wersje rajstop dla mężczyzn, w celu ogrzania nóg i ulepszenia krążenia krwi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena