Dziś rajstopy stanowią w damskiej garderobie must have, tak jak jak baleriny czy biała koszula. Kiedyś wyrób dla nielicznych - dziś ma je każda kobieta.

Data dodania: 2018-04-12

Wyświetleń: 1001

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dawniej, gdy materiał z którego produkowano wyroby pończosznicze był jeden, panie nie miały wielkiego problemu. Po pierwsze pończochy były robione z jedwabiu bądź aksamitu, stanowiły więc produkt drogocenny. W czwartej dekadzie XX wieku za sprawą odkrycia nylonu stały się niebywale popularne. Nylon posiadał tę zaletę, że rajstopy były subtelne, i pięknie uwydatniały kobiece kształty. Dodatkowo pończochy z nylonu były były dużo tańsze, i przez to w zasięgu też dla nauczycielek.

Współczesne rajstopy mają swój początek de facto z końcem lat 50, kiedy ich twórca skomponował pończochy i majtki. Taki wynalazek wynalazek reklamowały cenione amerykańskie piosenkarki, chociażby Rita Hayworth i Audrey Hepburn. Polki ochoczo zaakceptowały nowy styl i w krótkim czasie rajstopy nylonowe stały się obecne w każdej damskiej garderobie. Nasi producenci wytrwale główkowali nad poprawieniem technologii i wynaleźli stylon, nazywany również elastilem. Nasze mamy i ciotki miały nawyk nazywać "helanko".

Następujące dziesięciolecia przyniosły przełomowe mieszanki materiałów, dzięki którym rajstopy stały się jeszcze efektowniejsze. Nadal obecny nylon (czyli poliamid) dziś stał się podstawą dla popularnej mikrofibry. Przełomem w produkcji rajstop była lycra, która odpowiada za przyleganie do nóg. Można ją spotkać także innym nazewnictwem - elastan, dorlastan, spandex. Lycra sprawdza się jako materiał różnego zastosowania. Dodana do poliamidu umożliwia na uzyskanie funkcjonalnej odzieży - np. legginsów. Każda pań doświadczyła że legginsy są bardzo wygodne i łatwo dostosowywują się do ciała, nie ograniczając aktywności. Co więcej, coraz częściej można spotkać połączenie rajstop i legginsów, świetne na chłodne wieczory.

Niestety, elastil nie należy do groszowych surowców, dlatego branżę opanowały produkty z wątpliwych wymienników. Bez problemu daje się zweryfikować ich klasę - np. rajstopy ze streczu są mało elastyczne, a po pewnym terminie widać fragmenty pękających nitek. produkty pończosznicze zyskują elastyczność dzięki elanowi, który absorbuje się do włókien naturalnych, np. kaszmiru.

Współcześnie producent rajstop przedstawia na ulotce o składzie i wskaźniku DEN. Jest to skrócona wersja od "denier" i objaśnia grubość pończochy. Im większa wartość DEN, tym mocniejsza rajstopa. Wskaźnik jest powszechny i nadaje się do każdego typu pończoch - zarówno tych z elastanu jak i mikrofibry. Gdy chodzi o skład, to im znaczniejszy udział lycry do innych przędz, tym elegantsze i solidniejsze pończochy.Skład i wartość denier determinują takie walory rajstop jak stopień krycia, zmatowienie. Najbardziej maskujące są artykuły z anilany, miękkiego i trwałego włókna. Warto zauważyć, że powszechne jest oznaczenie kolorów rajstop – popularne kolory to cieliste Daino, Caramel i ciemne Navy. Jeśli chodzi o bilans cenowy – jest uzależniony od denier DEN, surowców i wzoru. Pończochy z fakturą są zawsze droższe od gładkich. Niedrogie są są rajstopy cienkie, zaś pełne to koszt zazwyczaj ponad 50 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za specjalistyczne - np. przeciwżylakowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena