Spódnica ołówkowa to taka, która pięknie eksponuje kobiecą figurę. Panie z szerokimi bioderkami i krągłymi pupami powinny korzystać z tego właśnie modelu.
Rewelacyjnie wyglądają w nim kobiety o figurach klepsydry lub gruszki. Przepięknie podkreśla to kroje ich sylwetek – wydłuża i wyszczupla je.
Jeśli talia nie jest wyraźna, powinniśmy wybrać model spódnicy ołówkowej o niskim pasie. Odwrotnie, dla "chłopięcej" figury jest idealna spódnica z wysoką talią, co uczyni kształt linii gładszą.
Klasyczna ołówkowa spódnica do pracy sięga do kolan, lekko opina uda i zwęża się ku dołowi. Troszkę odmieniona spódnica ołówkowa, to model „tulipan”, który jest delikatnie rozszerzony w biodrach. Tulipan pozwala zakryć niedoskonałe biodra lub poprostu ukryć ich brak.
Ołówkowa spódnica, koszula i szpilki to zestaw ponadczasowy. Im wyższy stan w spódnicy ołówkowej, tym większe prawdopodobieństwo, że bluzkę/top powinnyśmy „wkasać” do środka. Każda kobieta w takim zestawie wygląda fenomenalnie i z klasą. Nikt nie ośmieli się skrytykować takiego wyboru. Lecz takie spódnice możemy nosić na wiele sposobów. Spódnica dobrze prezentuje się też z butami na koturnie bądź z kozakami.
Ciekawostką jest fakt, że to Christian Dior wprowadził ten fason do mody w późnych latach '40. Wcześniej kobiety nosiły wąskie spódnice aż do kostek. Od tego czasu wspomniany model nie wychodzi z mody i jest uznawany za podstawowy element garderoby.