Obecnie nie trzeba nikogo przekonywać, że stan ciała wpływa na stan umysłu i vice versa. Jednak sto lat temu nie było to takie oczywiste i dopiero odkrywano, że ciało i dusza są ze sobą tak mocno powiązane.

Data dodania: 2012-05-21

Wyświetleń: 1909

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z naukowców, który doszedł do takiego wniosku jako pierwszy był Edmund Jacobson. Dowiódł on między innymi, że nadmierne napięcie mięśni ciała ma swoje źródła w zaburzeniach emocjonalnych.

fotM

Na tym odkryciu się nie skończyło. Jacobson poszedł w swoich badaniach jeszcze dalej i opracował specjalną technikę relaksacyjną. Progresywna relaksacja mięśni polega na tym, że pacjent wprowadza swoje ciało w stan głębokiego odprężenia, dzięki czemu zmniejsza się jednocześnie napięcie nerwowe. Technika Jacobsona jest więc idealną metodą do walki ze stresem. Ponadto, pacjenci regularnie stosujący te ćwiczenia lepiej znają swoje ciało i potrafią właściwie zareagować na niepokojące sygnały, które ono wysyła. Dzięki tej prostej metodzie relaksacji pacjenci pozbywają się lęków i gwałtownych wahań nastrojów, odzyskują też pozytywną energię. Co więcej, dzięki treningowi według Jacobsona poprawia się także czysto fizjologiczne funkcjonowanie organizmu – serce pracuje wydajniej, spada nadciśnienie, żołądek i jelita przestają się buntować.

W jaki sposób można dojść do takiego przyjemnego stanu? Ćwiczenia opierają się przede wszystkim na kontrolowanym napinaniu i rozluźnianiu mięśni poszczególnych partii ciała. Po kilku treningach jesteśmy już na tyle przyzwyczajeni do ćwiczeń, że wyrabia się w nas automatyczny nawyk rozluźniania napiętych mięśni w ciągu dnia.

W terapii relaksacyjnej Jacobsona kolejnym krokiem jest „poziom hard”. O ile napinanie mięśni nóg czy rąk jest stosunkowo proste, o tyle regulowanie stanu mięśni pozostających poza naszą kontrolą wymaga większej wprawy. Jednak pacjenci ćwiczący dostatecznie długo potrafią samodzielnie rozluźniać mięśnie, które pracują samoistnie, niezależnie od naszej woli, czyli na przykład mięśnie klatki piersiowej i serca. Pacjenci potrafią także stosować relaksację zróżnicowaną, a więc wybierają potrzebną w danej chwili grupę mięśni, napinają ją, a resztę mięśni pozostawiają w stanie spoczynku. Brzmi niewiarygodnie? Wbrew pozorom, nie jest to nic niezwykłego, po prostu wymaga pewnej praktyki i systematycznych treningów.

Do najprostszych ćwiczeń, od których powinno się zacząć naukę techniki Jacobsona zaliczamy między innymi zaciskanie pięści, dotykanie barków palcami, marszczenie czoła, zaciskanie powiek, zaciskanie zębów, odrzucanie i opuszczanie głowy, wyginanie pleców, wciąganie brzucha, napinanie ud i pośladków, bardzo głębokie oddychanie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena