Gran Canaria, najsłynniejsza z wysp całego archipelagu, kusi złocistymi plażami i nie kończącymi się wydmami z jasnozłotego piasku. Ze względu na swój mikroklimat i różnorodnosć krajobrazu, Gran Canaria jest wyspą chętnie odwiedzaną przez turystów.

Data dodania: 2012-05-18

Wyświetleń: 1817

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gran Canaria jest drugą co do wielkości  wyspą Kanaryjską, zaraz po Teneryfie. Tworzy tzw. "kontynent w miniaturze" ze względu na niezwykłą różnorodność krajobrazów i mikroklimatów. Ta różnorodność sprawiła, że Gran Canaria już od wielu lat stała się atrakcją turystyczną świata. Wakacje trwają tutaj przez cały rok, a niesamowity wyspiarski klimat pozwala w pełni korzystać ze wszystkich atrakcji turystycznych archipelagu.

Turystyka wyspy Gran Canaria jest głównie typu plażowego, chociaż obiekty naturalne, takie jak Roque Nublo (wolno stojąca skała o wysokości 60m, położona w centrum wyspy), przyciągają coraz większą ilość turystów głodnych wrażeń, innych niż tylko wylegiwanie się na plaży.

Pomimo niewielkiej pow. całkowitej, Gran Canaria posiada dziedzictwo przyrodnicze o nadzwyczajnej wartości. Gran Canaria posiada 33 obszary chronione, co stanowi prawie 43% pow. wyspy. Cała przyroda zgromadzona jest w jednym miejscu. Gran Canaria skrywa cały kontynent w miniaturze, dwie półkule o dwóch różnych obliczach. Jedno z nich pełne jest plaż, a drugie, mniej znane, pełne pasm górskich i ukrytych wąwozów, biorących początek w najwyższym punkcie wyspy i schodzących aż do samego oceanu. W miarę jak oddalamy się od wybrzeża, zaczynają się pojawiać zróżnicowane typy klimatu i krajobrazu.

Arucas i Guia

Jeśli chcesz poznać charakterystyczne dla wyspy smaki, koniecznie musisz odwiedzić te dwa miasteczka. Arucas słynie z produkcji kanaryjskiego rumu z trzciny cukrowej, którego lokalna odmiana z dodatkiem soku palmowego nazywa się ron miel, czyli rum miodowy.

W Guia natomiast poznamy smak doskonałego koziego sera, do którego lokalni wytwórcy dodaja kwiatów ostu. Warto także odwiedzić XIIw. kościół Santa Maria de Guia.

Dedos de Dos...

czyli pałac Boży to wynurzająca się z oceanu skała, którą znajdziemy nieopodal wioski rybackiej Puerto de Las Nieves, natomiast w pobliżu San Nikolas de Tolentino podziwiać można Cactualdea - ogród kaktusów.

Parque Los Palmitos i Jardin Botanico Canario

Kierując się z północy ku środkowej części wyspy, warto zboczyć z nieco krętej górskiej drogi, aby znaleźć się w prawdziwym rajskim ogrodzie. Egzotyczne ptaki i kolorowe motyle w otoczeniu wielu gatunków palm, kaktusów i orchidei wyłaniają się niespodziewanie wśród skalistej pustyni niczym prawdziwa oaza.

Podobnie jak w Parque Los Palmitos, ogród botaniczny - Jardin Botanico Canario zgromadził wiele gatunków palm, a także endemiczne sosny z wysp archipelagu oraz kilka tysięcy kaktusów z całego świata.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena