Pierwsze promienie slońca cieszą każdego. Już wiosną, spragnieni po zimie, wystawiamy nasze twarze, by złapały trochę światła, które poprawia humor i cieszy nasze ciało. Często robimy to zbyt pospiesznie, bez ochrony filtrami. Gdy nawet przypomni nam się olejek i zabezpieczymy skórę, czy zwrócimy uwagę na oczy?

Data dodania: 2012-05-10

Wyświetleń: 1579

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bardzo często rzucamy się na głęboką wodę w piękną pogodę i bez żadnej osłony skóry filtrami UV, zaczynamy się opalać. Gdy nawet przypomni nam się olejek i zabezpieczymy skórę, czy zwrócimy uwagę na oczy?

Oczy to bardzo delikatny organ, który potrzebuje szczególnej osłony przed szkodliwymi efektami działania słońca. Nawet jeśli nosimy soczewki kontaktowe, które zawierają filtry, całe oko nie jest jednak chronione - tylko powierzchnia zakrywana przez soczewkę. Tylko dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVB, UVA mogą w pełni osłonić oko i to z każdej strony i pod każdym względem.

Dodatkowo, jeśli soczewek w ogóle nie nosimy, okulary przeciwsłoneczne są naszą jedyną barierą przed chorobami oczu wywołanymi przez promieniowanie słoneczne. Nie tylko jesteśmy narażeni na poparzenie spojówek. Nie dbając odpowiednio o wzrok, możemy w ciągu kilku lat doprowadzić do jego utraty. Dzieje się tak głównie za sprawą powstawania wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się organizmu, prowadzą do nowotworów, a także do zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Jak zatem dobrać okulary przeciwsłoneczne? Należy sprawdzić, czy posiadają one filtry. Jeśli planujemy nosić okulary w trakcie jazdy samochodem, dobrze by miały polaryzację, czyli właściwość pozwalającą soczewce odbijać refleksy pochodzące z gładkich płaszczyzn, dzięki czemu oczy nie zostają oślepione. Do tego dobrze, żeby okulary były praktyczne, trwałe i delikatne w noszeniu, dobrze trzymały się na nosie. Wygląd i fason zostają na drugim planie, choć oczywiście i one są ważne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena